W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań, które mogą stanowić ozdobę ścian warto rozważyć pomysły, jakie podsuwa popularna w Polsce sieć Ikea. To właśnie półki ikea są dla wielu z nas polem do inspiracji związanej z aranżowaniem wnętrz, dzięki któremu można połączyć przyjemne z pożytecznym. Dobrze dobrane będą stanowiły dekoracyjny look same w sobie, ale i z tym, co na nich później umieścimy.
Różne półki ikea – modele, forma, przegląd
Półki ścienne w sklepach skandynawskiego producenta możemy podzielić na sześć głównych rodzajów:
- Kompletne półki ścienne – najbardziej standardowe, klasyczne, mocowane wprost do ścian na kołki lub wkręty. Ikea oferuje w tym dziale kilkaset różnych modeli w kolorach biały, brąz, czarny, beż, szary, żółty, a nawet czerwony, więc można je dopasować do każdej, domowej aranżacji.
- Specjalistyczne półki z ukrytym mocowaniem – coraz chętniej wybierane przez właścicieli mieszkań, którym zależy na dobrym udźwigu półek i jednocześnie na tym, żeby nie było widać żadnych śrubek, uchwytów, haczyków itd. Elementy montażowe znajdują się od razu w zestawach takich półek, ale opracowano je tak, by po przymocowaniu do ściany, pozostały niewidoczne.
- Wsporniki – bardzo ciekawy typ półki, która nie posiada „blatu” a jedynie boczne wsporniki. To idealne rozwiązanie np. do przedpokojów (buty opierane na wspornikach nie brudzą półki) czy do domowych siłowni (na cięższy sprzęt opierany na krawędziach i niewymagający stabilnego, całościowego podłoża).
- Półki modułowe – w wielu różnych wariacjach kształtów i kolorów. Pozwalają na stworzenie na ścianie dowolnej konstrukcji (sześciany, prostopadłościany, elipsy, trapezy itd.) i jej swobodne powiększanie o kolejne elementy, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Wąskie półki na obrazy i zdjęcia – minimalizm w czystej postaci. Te półki mają ledwie kilka cm, co pozwala zmniejszyć „zagracenie” ściany i wyeksponować na niej super wąskie przedmioty.
- Systemy półek – całościowe, gotowe zestawy półek np. przedpokojowych, w których znajdą się półki klasyczne, wieszane na haczykach, montowane niewidocznie itd. To gotowy ciąg półkowy dla osób, które same nie chcą planować rozmieszczenia poszczególnych elementów i wolą postawić na „gotowca”.
Wybierając konkretny model z w/w rodzajów, warto pamiętać, że dobrze dobrane kolory i formy tych praktycznych dodatków, pozwolą nie tylko zmienić pustą ścianę w efektowną galerię do eksponowania różnych produktów, ale i stworzą funkcjonalne miejsce do ich przechowywania. Ciekawymi sposobem jest miksowanie rodzajów półek tak, by w różnych mieszkaniowych wnętrzach tworzyły one pasujący do nich klimat .