Czym jest pompa ciepła? Zdecydowanie należy do jednych z najbardziej ekologicznych źródeł wykorzystywanych w ostatnich czasach, jeśli chodzi o produkcję ciepła. Korzysta z odnawialnych zasobów, czyli ciepła wód zarówno gruntowych jak i powierzchniowych, ciepła powietrza i ciepła geotermalnego. Pompa oddaje pozyskane ze środowiska ciepło, przekształca je zgodnie z potrzebami i możliwościami na te o odpowiednim natężeniu w danym przypadku i pozwala ogrzać nasz dom czy dowolny budynek. Wykorzystuje się je również do ogrzewania wody.  Czy w takim wypadku pompa ciepła nie korzysta z energii elektrycznej? Niestety nie do końca. Używa jej jednak jedynie, by pobrane już ciepło z naturalnych zasobów dopasować do aktualnych potrzeb naszego domu. Jest to więc wyraźnie mniejsza ilość, niż w wypadku tradycyjnych instalacji grzewczych. Około 75% wykorzystywanych zasobów wciąż pochodzi ze źródeł naturalnych oraz odnawialnych. 

Pompy ciepła- rodzaje. 

Pompy ciepła dzielimy ze względu na rodzaj źródła: górne lub dolne. Do tych dolnych należą:

  1. Pompy typu powietrze-woda- wykorzystują one do produkcji energii powietrze i zdecydowanie przeważają w instalacjach domowych. 
  2. Pompy typu woda- woda- analogicznie do produkcji energii wykorzystują wody gruntowe. 
  3. Pompy gruntowe- posiadają kolektory, umieszczane są głęboko pod ziemią, gdzie pobierają energię z gruntu. 

Najczęściej montowanymi pompami ciepła w nowoczesnym budownictwie są pompy typu SPLIT. To dwa połączone ze sobą układy, które schowane są wewnątrz budynku. Dzięki temu nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń i zachowują estetykę. Drugim rozwiązaniem są pompy ciepła typu MONOBLOK. Składają się z jednej jednostki i montowane są na zewnątrz budynku. Zasadniczą różnicą jest sam przebieg montażu tych dwóch typów. W wypadku pierwszego rodzaju wymagana jest osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia do wykonywania tej czynności. W drugim wypadku monter nie musi takich uprawnień posiadać. 

Pompa ciepła- zalety. 

Pierwszą i najważniejszą zaletą, jeśli chodzi o pompy ciepła jest ich aspekt ekologiczny. Wykorzystują energię z naturalnych i całkowicie odnawialnych źródeł. Zdecydowaną zachętą do skorzystania z tej przyjaznej środowisku alternatywy dla tradycyjnych pieców jest fakt, że są one objęte dofinansowaniem o które możemy ubiegać się w odpowiednim urzędzie. Na co dzień instalacje te są bezobsługowe, co stawia je ponad większość tradycyjnych i powszechnych do tej pory rozwiązań. Oczywiście nie wymagają wkładu finansowego na co dzień, ponieważ nie potrzebują zasilania opałem. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]