Wśród wielu dostępnych na rynku rodzajów schodów jednymi z najbezpieczniejszych i najchętniej wybieranych przez właścicieli domów są tzw. schody policzkowe. Ich specjalna, wzmocniona konstrukcja sprawia, że są bardzo wytrzymałe na obciążenia i nie tracą swojej trwałości nawet z upływem wielu lat.

Schody policzkowe – konstrukcja i rodzaje

Główna zasada konstrukcyjna tego typu schodów opiera się na belkach policzkowych, które z obu skrajnych stron „obejmują” poszczególne stopnie. Ten sposób montażu nadaje całości niezwykłej stabilności i sprawia, że całość konstrukcji jest zwarta, wytrzymała i nie rozchodzi się na boki. Dodatkowym plusem jest to, że jedną ze stron z belkami policzkowymi można wykorzystać do montażu zabezpieczającej, granicznej balustrady. Bezpieczeństwo dla użytkowników: gwarantowane!

Dodatkowe korzyści:

  • Nie zajmują wiele miejsca, więc swobodnie można się na nie zdecydować nawet w mniejszych pomieszczeniach
  • Zwykle wykonane są z drewna, czyli wpisują się bezproblemowo praktycznie w każdy styl aranżacji wnętrz. Do ich produkcji wykorzystuje się m.in. buk, sosnę, jesion, dąb, klon, brzozę, ale i różnego rodzaju drzewa egzotyczne, co sprawia, że kolorystyka i wizualny efekt takich schodów mogą być skrajnie różne. W niektórych wariacjach znajdziemy też schody policzkowe z belkami ze stali, a stopniami z drewna – ciekawe połączenie!
  • Konstrukcja umożliwia budowę takich schodów w różnych kształtach i tym samym możliwość dopasowania ich do różnej stylistyki wnętrz.
  • Solidna całość o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa
  • Możliwość wykorzystania przestrzeni pod schodami jako np. dodatkowego pomieszczenia (po zabudowaniu), albo wnęki na projektowane pod wymiar regały na książki, szafki na odzież czy stojaki na wino. Aranżacyjnie dają one bardzo duże możliwości
  • Stosunkowo łatwy montaż, a więc i krótki czas na postawienie takich schodów w domu
  • Dobrze sprawdzają się w otwartych przestrzeniach, co sprawia, że znajdują zastosowanie nie tylko w domach mieszkalnych, ale i w firmach, na magazynach oraz we wnętrzach starych kamienic i na klatkach schodowych.

Rodzaje schodów policzkowych:

  1. Oparte z obu stron na belkach policzkowych – mocne, trwałe, możliwe do stworzenia w każdym wnętrzu
  2. Oparte z obu stron na ścianie, która stanowi tu naturalną „belkę policzkową” – świetne do wykorzystania we wnętrzach, które już mają w odpowiednim miejscu boczne ściany, bo nie trzeba tu osobnego nadbudowywania belek.
  3. Stworzone w oparciu o belkę policzkową z jednej strony, a z drugiej o ścianę zastępującą w naturalny sposób drugą belkę.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]