Golarka do ubrań jest jednym z urządzeń, które w wysoce wydajny sposób pozwalają przedłużyć optymalny wygląd odzieży podatnej m.in. na mechacenie się (szaliki, rękawiczki, wełniane płaszcze, swetry). Jej specyficzna konstrukcja składająca się z zestawu ostrzy, zbiorniczka na włosie i części zasilającej, pozwala w bardzo wygodny sposób ściąć mechacące się, wierzchnie warstwy odzieży, przywracając jej świeżość i wygląd nowości.

Jak działa golarka do ubrań i jaki model kupić?

Praktycznie wszystkie urządzenia do golenia mechaceń z ciuchów działają na bardzo podobnej zasadzie. Po ich uruchomieniu w metalowe bądź plastikowe otworki wpadają ścięte kawałeczki zmechaconego ubrania, a następnie wpadają do łatwo opróżnianego zbiorniczka. Całość urządzenia zaprojektowana jest tak, by można go było używać ręcznie i by ostrza oddzielone były od odzieży (i palców!), specjalną, bezpieczną przykrywką. Sama obsługa jest dzięki temu banalna i szybka: wystarczy włączyć sprzęt i energicznie przejeżdżać nim po zmechaconym płaszczu, swetrze czy wełnianym wdzianku.

Rodzaje golarek:

  • Na baterie – polecane dla osób, które rzadko ich używają, bo i nie noszą często tkanin podatnych na mechacenie się. To modele prostsze i dużo tańsze, w sklepach można je dostać w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych
  • Na akumulator – wskazane dla osób, które w szafie mają wiele wełnianych rzeczy, ale i odzieży z innych tkanin skłonnych do szybkiego mechacenia. Są droższe, ale różnica między tymi na baterie nie musi być zatrważająca. Cenowo: od kilkudziesięciu do stu, czasem dwustu złotych, przy czym te ostatnie to już warianty iście designerskie, które tak naprawdę poza wyglądem i luksusową formą nie różnią się co do funkcjonalności aż tak bardzo, od tych w cenie 60-120 zł.

Dodatkowo, golarki mogą się różnić rodzajem uchwytu: część firm projektuje je jako jedno, całościowe urządzenie o opływowych kształtach, w których uchwyt niespecjalnie wyróżnia się na tle reszty, a część wyraźnie zaznacza rączkę, za którą łapie się sprzęt podczas jego użytkowania. Różnica jest stricte kosmetyczna i nie ma znaczenia dla funkcjonalności golarek, ale może mieć znaczenie dla wygody obsługi.

Popularne marki golarek do ubrań: Philips (w asortymencie ma kilka różnych modeli), SteamOne (tu znajdziemy ciekawe wersje zasilane również na kabel USB co może się przydać np. w czasie podróży i sytuacji, w której nie będziemy mieć dostępu do gniazdka), Steamery, Gotze & Jensen, Esperanza (dostępne m.in. w sieciówkach), Łucznik, Camry czy Sencor SLR.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]