Komfort korzystania z prysznica jest ważny nie tylko wtedy, gdy jesteśmy młodzi i sprawni, ale przede wszystkim w starszym wieku, który często zupełnie wyklucza możliwość używania wanny. W domach, w których mieszkają seniorzy, ale i osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, coraz częściej stawia się więc i na bezprogowe kabiny prysznicowe i na poręczne krzesełka, pozwalające na kąpiel bez konieczności stania przez dłuższy czas w jednym miejscu.

Jakie zalety mają krzesełka pod prysznic?

  • Przede wszystkim to sprytne rozwiązanie pozwala:
  • Wygodnie skorzystać z kąpieli osobom, które mają problemy z utrzymaniem stabilizacji w pionie (mogą się poślizgnąć i zrobić sobie krzywdę)
  • Utrzymać ciało w stabilnej pozycji siedzącej i bezproblemowo, samodzielnie sięgnąć gąbką do każdego kawałka ciała, który musi zostać umyty
  • Skupić się na kąpieli, a nie na utrzymywaniu równowagi
  • Poczuć się osobom starszym bardziej samodzielnie, bez konieczności „skazywania się” na pomoc dzieci czy opiekuna podczas higieny osobistej.
  • Wspomóc kąpanie osób niepełnosprawnych i pozbawionych kończyn dolnych

Jakie krzesełka pod prysznic?

W sklepach medycznych, rehabilitacyjnych, ale coraz częściej i zwykłych meblowych, możemy znaleźć różne rodzaje siedzisk pod prysznic. Najciekawsze z nich to:

  • Stołki prysznicowe na antypoślizgowych nóżkach, które można wygodnie wkładać i wyjmować z kabiny. Tu warto zwrócić uwagę na modele, które na siedzisku posiadają otwory będące swoistymi uchwytami, dzięki którym osoba siedząca może sama unieść się z tej pozycji do pionu
  • Obrotowe stołeczki prysznicowe – z siedziskiem, które przekręca się dookoła. Świetne rozwiązanie dla osób starszych, które żeby np. sięgnąć po szampon czy mydło, musiałyby się przekręcać na krześle, ryzykując utratę stabilności. Tu siedzisko samo w sobie jest obrotowe, więc „ruszy się” za człowiekiem dokładnie w tym kierunku, w którym skieruje on ciało.
  • Krzesełka montowane do płytek łazienkowych – na płasko, lub z dodatkowymi dwiema nogami. Ta forma idealnie sprawdzi się do łazienek, z których korzystają i osoby sprawne i ograniczone ruchowo. Seniorzy będą mogli w dowolnej chwili opuścić siedzisko od ściany i usiąść, a młodzi złożą je sobie tak, żeby nie przeszkadzało im w kąpieli
  • Krzesła medyczne z siedziskami posiadającymi pełne oparcie, ale i otwór w siedzisku, umożliwiający łatwiejszą higienę miejsc intymnych

Ciekawym rodzajem krzesełek po prysznic są również te, które posiadają na wysokość połowy kolan praktyczne półeczki do postawienia na nich przyborów kosmetycznych tak, żeby nie trzeba było po nie specjalnie sięgać.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]