Projektowanie domu to dla jednych wyzwanie i pełna przyjemności zabawa, a dla innych prawdziwa mordęga. Trudno się temu dziwić, brak kierunkowego wykształcenie i doświadczenia w tej dziedzinie, stanowi do stworzenia projektu ogromną barierę. Co zrobić, żeby to przejść gładko i jakie są możliwości?
Projektowanie domu – projekt z katalogu czy indywidualny?
Pierwszym krokiem do uzyskania odpowiedniego projektu nowego domu jest podjęcie decyzji o tym, czy kupimy tzw. gotowca z katalogu, jaki ma w swojej ofercie większość profesjonalnych firm projektowych, czy też postawimy na stworzenie projektu od zera, specjalnie pod nasze wymagania. Obie opcje są ciekawe i mają swoje zalety oraz wady. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Projekt gotowy – korzyści i ograniczenia
- Dostępny od ręki, wystarczy przejrzeć katalog, dopasować projekt domu do swojej działki i wymagań, zapłacić i już się go ma! Zakupu projektów można na większości stron dokonać online w trybie natychmiastowym.
- Minimum angażowania własnego czasu
- Niska cena w porównaniu do projektów tworzonych na specjalne zamówienie. Różnice mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
- Bardzo duży wybór – w katalogach projektowych znajdziemy tysiące możliwości, od domów najprostszych i minimalistycznych, przez piętrowe, nowoczesne czy pachnące klimatami starych dworków
Projekt indywidualny – zalety i wady
- Niedostępny od ręki! Powstaje na bazie tego, czego oczekuje klient i jak jego oczekiwania przełoży na szkice projektant. Trzeba się liczyć z czasem minimum kilku miesięcy na jego powstanie, w zależności od wybranego biura.
- Droższy niż projekt gotowca z katalogu, ale tu coś za coś!
- Ściśle dopasowany do wymagań: na etapie jego tworzenia to my decydujemy o każdym detalu, jaki w wymarzonym domu ma się znaleźć, a jaki nie. Dodatkowo korzystamy z sugestii projektanta, ale ostateczna decyzja zawsze należy do nas. W branży takie projekty określa się mianem szytych na miarę.
- Nieograniczone pole do wdrożenia w planie własnych fantazji (jedynym ograniczeniem jest tu nasz budżet, czyli to, ile jesteśmy w stanie za wszystko zapłacić).
Dla porównania: w branży nieruchomości mówi się, że różnica między gotowym, a projektowanym na miarę domem, jest taka sama, jak między ubraniami ze sklepu, a tymi, które są szyte przez krawca.
Po dokonaniu decyzji o wyborze sposobu projektowania i ostatecznym otrzymaniu projektu, wystarczy przekazać go wykonawcy i oczekiwać na rozpoczęcie budowy. Tu również warto zapytać firmę projektową lub indywidualnego twórcę całego projektu o sugestie, które pomogą nam wybrać idealnego realizatora całej inwestycji.