Zarządzanie przestrzenią jest kluczowym aspektem projektowania wnętrz. Jest to proces organizowania i aranżowania przestrzeni wewnętrznej pomieszczenia lub budynku w celu jak najlepszego wykorzystania dostępnej powierzchni. Dobre zarządzanie przestrzenią może sprawić, że małe pomieszczenie będzie wydawało się większe, a duże — bardziej komfortowe. Podczas aranżacji wnętrza pomieszczenia należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich to przeznaczenie pomieszczenia, jego wielkość i kształt oraz dostępne światło naturalne. Po uwzględnieniu tych czynników projektant może zacząć eksperymentować z różnymi aranżacjami, aż znajdzie taką, która będzie funkcjonalna i estetyczna. Sposób wykorzystania przestrzeni może mieć wpływ na samopoczucie i wydajność pracowników. Dobre zarządzanie przestrzenią może również sprawić, że mała przestrzeń wyda się większa. Podczas projektowania układu przestrzeni należy pamiętać o kilku rzeczach. Meble powinny być ustawione w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Należy je umieścić tak, aby ludzie mogli się po nich łatwo poruszać. Należy także zmaksymalizować ilość miejsca do przechowywania. Szafy, szafki i szuflady powinny być wykorzystywane do przechowywania wszystkiego, od ubrań po dokumenty.

Podział przestrzeni na małym metrażu.

Aktualnie znaczna część mieszkań, zwłaszcza tych w dużych miastach, nie posiada kuchni w formie osobnego, oddzielonego pomieszczenia. Ze względu na często ograniczony metraż i chęć aranżacji przyjaznej otwartej przestrzeni kuchnia zostaje umieszczona w formie aneksu kuchennego. Jest to co prawda rozwiązanie, które daje znacznie większe możliwości wizualnego powiększenia lokum, rozjaśnienia go i nadania bardzo przyjemnego charakteru. Co jednak z aspektem praktycznym? Nie bez przyczyny przecież kładzie się spory nacisk na kwestie wpływu rozdzielenia w naszym życiu codziennych czynności jak jedzenie czy spanie. Jak więc połączyć możliwość stworzenia otwartej przestrzeni jednocześnie rozgraniczając poszczególne sfery?

Tu z pomocą przychodzą przepierzenia, czyli ścianki działowe- stałe lub ruchome. Mogą być one wykonywane z najróżniejszych materiałów od drewna, przez metal, szkło, a nawet tworzone za pomocą mebli. Ich głównym zadaniem nie jest zazwyczaj faktyczne całkowite oddzielenie danej przestrzeni, a jedynie wyznaczenie jej granic. Przepierzenia dostosowywane są do konkretnego pomieszczenia i w większości tworzone na zamówienie ze względu na maksymalizację praktyczności tego rozwiązania. Przepierzenia dają projektantom naprawdę szerokie możliwości nie tylko pod kątem użytych materiałów, wzorów, ale także wpływu na aranżacje oświetlenia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]