Pustynia Błędowska nazywana również „Polską Saharą” położona jest na pograniczu dwóch województw: śląskiego i małopolskiego, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Legenda mówi, że powstała ona z nadbałtyckich piasków. Na początku XX wieku można było zaobserwować tu burze piaskowe oraz zjawisko fatamorgany, a na terenie pustyni zostały zrealizowane zdjęcia filmu Faraon oraz W pustyni i w puszczy.

Pustynia Błędowska jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie sama natura stworzyła unikalny ekosystem pustynny. To również największy obszar lotnych piasków w kraju, zajmujący ponad 33 km². Mimo że powstała w wyniku średniowiecznej katastrofy ekologicznej, obecnie jest to obszar objęty ochroną, zamieszkany przez charakterystyczne dla klimatu gatunki roślin i zwierząt.

To wyjątkowe miejsce w Europie, gdzie jeszcze sto lat temu można było zaobserwować fatamorganę oraz burze piaskowe. Dzisiaj pustynia nieco się zarosła, ale znajduje się w niej wiele udogodnień turystycznych, takich jak punkty widokowe. Wzgórze Czubatka i Róża Wiatrów to tylko dwa z nich. Pustynia jest położona na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i otoczona specjalną ochroną przyrodniczą.

Według legendy, to sam diabeł stał za powstaniem pustyni, ponieważ był wściekły na olkuskie kopalnie i chciał je zasypać piaskiem z Morza Bałtyckiego. Jednak zahaczając o wieżę kościoła w Błędowie, przypadkowo rozsypał piach po okolicy.

Pustynia Błędowska — zwiedzanie

Na zwiedzenie Pustyni Błędowskiej wystarczy pół dnia. Można na nią wejść w kilku miejscach, ale najpopularniejsze są trzy punkty widokowe. Te miejsca są na tyle różnorodne, że za każdym razem pozwalają spojrzeć na pustynię z nieco innej perspektywy. Dwa z nich znajdują się w miejscowości Klucze (Czubatka oraz Róża Wiatrów), a kolejny można znaleźć w miejscowości Chechło (Wzgórze Dąbrówka). Przy każdym punkcie znajduje się bezpłatny parking, a przy Róży Wiatrów w sezonie działa kącik gastronomiczny. Wejście na Pustynię Błędowska jest bezpłatne.

Pustynia Błędowska — atrakcje

Ojcem nazwy Pustynia Błędowska jest polski geograf Wacław Nałkowski. „Polska Sahara” zlokalizowana jest na styku trzech miejscowościami: Klucze, Chechło oraz Błędów. To największy teren występowania piasków śródlądowych w Europie – obejmuje obszar około 33 km². Mimo iż w nazwie jest pustynią, to tak naprawdę nią nie jest, chociażby dlatego, że pod względem wilgotności, czy też wartości opadów rocznych nie odbiega od terenów sąsiedniego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Nazwa „pustynia” wynika bardziej z wyjątkowość terenu oraz krajobrazu.

Jest to obszar niebywale atrakcyjny dla turystów. Co warto zatem zobaczyć?

Róża Wiatrów

Miejsce znajduje się przy drodze pomiędzy Kluczami a miejscowością Bolesław. Ostatni kilometr prowadzi żwirowo-piaskową drogą (uwaga na dziury!), samochód można zostawić na parkingu, który znajduje się na jej końcu. Wejście na Pustynię Błędowską jest bezpłatne.

Nazwa Róża Wiatrów pochodzi od drewnianej platformy, która jest udostępniona turystom. Atrakcją są też rozlokowane wokół wojskowe działa. W sezonie działa tu małe bistro.

Punkt widokowy Czubatka (382 m n.p.m.)

W miejscowości Klucze znajduje się punkt widokowy Czubatka. Do celu prowadzi dość wąska, asfaltowa droga, na której końcu znajduje się parking. Stąd na miejsce wystarczy podejść dosłownie kilkanaście metrów.

Czubatka jest jednym z ciekawszych punktów widokowych na Pustynię Błędowską, z tego też powodu można tu spotkać wielu turystów. Dostępne są drewniane ławki oraz lorneta, przez którą można podziwiać widoki. Tuż obok stoi wieża Nadleśnictwa Olkusz, która służy ochronie przeciwpożarowej okolicznych lasów. Można tu także odnaleźć ruiny punktu dowodzenia niemieckich wojsk z okresu II wojny światowej.

Wzgórze Dąbrówka (355 m n.p.m.)

Kolejny punkt widokowy na Pustynię Błędowską znajduje się w miejscowości Chechło, na wzgórzu Dąbrówka, zaledwie 10 minut drogi od Czubatki. Samochód można zostawić na końcu drogi, na niewielkiej pętli.

Na miejscu znajduje się betonowa platforma widokowa, a także stary bunkier – punkt dowodzenia polskiego wojska z II wojny światowej. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć polskich desantowców, którzy ćwiczą tutaj swoje umiejętności.

Pustynia Błędowska — jak dojechać?

Na teren Pustyni Błędowskiej nie wolno wjeżdżać samochodami, quadami oraz motocyklami.

Najprościej będzie dojechać tam samochodem. Droga z Katowic zajmuje ok. 40 minut. Należy skierować się w stronę Sosnowca, a następnie Olkusza i dalej do Chechła. Do pustyni można też podjechać od miejscowości Klucze, skąd prowadzi utwardzona droga pożarowa. Przy każdej atrakcji Pustyni Błędowskiej znajdują się bezpłatne parkingi. Pustynię Błędowską można zwiedzać przez cały rok.

Jeśli zamierzacie wybrać się do Pustyni Błędowskiej autobusem, w pierwszej kolejności musicie dostać się do Olkusza, a następnie poszukać lokalnego połączenia do miejscowości Klucze, gdzie z centrum miasteczka do punktu widokowego Czubatka czeka nas kilometrowy spacer. Co prawda droga prowadzi nieco pod górkę, ale późniejsze widoki wszystko rekompensują.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]