Jak samodzielnie stworzyć regał, wykorzystując do tego stare, drewniane skrzynki? Jak połączyć ze sobą kilka różnych modułów, żeby uzyskać oryginalną całość możliwą do efektownej prezentacji książek w salonie lub pokoju nastolatka? Podpowiadamy!

Regał ze skrzynek – nowa moda do wnętrz

W ostatnich latach samodzielne wykonywanie mebli przy użyciu prostych do zdobycia i do tego tanich, ekologicznych materiałów, cieszy się dużym uznaniem klientów i projektantów wnętrz. Tego typu rozwiązania idealnie wpisują się i w designerskie metody urządzania wnętrz i w coraz mocniej podkreślaną potrzebę stosowania ekologicznych pomysłów, które zamiast generować wytwarzanie nowych produktów, świetnie wykorzystują to, co stare, podniszczone i zużyte.

Regał ze skrzynek, które wcześniej używane były np. do przechowywania w nich owoców czy warzyw? Czemu nie! Moda na „przetwórz – nie wyrzucaj” przy odpowiednim wykonaniu i dekoracji okazuje się w tym przypadku fenomenalna! To coś, po co warto sięgnąć, zwłaszcza, że doskonale prezentuje się praktycznie w każdym rodzaju aranżacji wnętrz.

Co jest potrzebne do samodzielnego stworzenia takiego regału?

  • Stare skrzynki – dostaniemy je np. na warzywnych bazarach, ale i w sklepach sprzedających alkohole (standardowo butelki po winie dostarcza się do takich punktów właśnie w drewnianych skrzynkach). Oczywiście, możemy poszukać ich również w domowej piwnicy, czy w ogrodowym składziku (to ostatnie to prawdziwe miejsce cud-znalezisk!). W przypadku chęci kupienia takich skrzynek – dostaniemy je również w internetowych sklepach w cenach od około 15 zł za sztukę, więc nawet większa ilość nie obciąży domowego budżetu tak mocno, jak nowy regał.
  • Płaskowniki – profile aluminiowe o specjalnym kształcie, które pozwolą nam stabilnie połączyć ze sobą poszczególne skrzynki.
    Wkrętarkę i śruby/kołki – do dodatkowego wzmocnienia półek, ale i na koniec do przymocowania gotowego regału do ściany.
  • Poziomica, centymetr (miarka)
  • Impregnat do drewna – skutecznie zabezpieczy regał przed typowymi szkodnikami drzewnymi i sprawi, że będzie w domu służył przez lata. Nie zapomnijmy też o pędzlu!

Czy taki regał można już kupić w postaci gotowej?

Tak! Ci, którzy nie do końca mają przekonanie do własnych umiejętności stolarskich i obawiają się tego, czy osobiste łączenie skrzynek wykonają odpowiednio stabilnie i porządnie, mogą się skusić na regał gotowiec – właśnie ze starych skrzynek. W sklepach można je kupić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zależnie od wielkości, projektu i sposobu zaimpregnowania.