Rodzaje kieliszków to wbrew pozorom dość szeroki temat. Sam wybór kieliszków do wina jest ogromny w zależności od rodzaju trunku. Do tego mamy też te przeznaczone na inne alkohole. O ile na co dzień nie zwraca się tak wielkiej uwagi na to, z czego je kosztujemy, tak przy organizacji większego przyjęcia warto zrobić to zgodnie z zasadami savoir vivre. Na pewno zostanie to zauważone i docenione przez naszych gości. Jeśli rodzaje kieliszków nie są ci jeszcze dobrze znane a zbliża się okazja, w której ta wiedza ci się przyda, to mamy dla ciebie poradnik w pigułce. 

Kieliszki do wina. 

Zacznijmy od wina, ponieważ tu warunków będzie najwięcej. To, jakiego użyjemy, zależne jest od rodzaju trunku. Zbierzmy więc wszystko, co musisz wiedzieć przed podaniem ich w zgrabną całość. 

Wino białe- tu pasuje kieliszek o kształcie tulipana. Charakteryzuje go wysoka nóżka i zwężająca się ku górze czasza. 

Wino czerwone- podaje się je w najklasyczniejszym kieliszku. Szeroka, zaokrąglona czasza ustawiona na wysokiej nóżce. 

Wino różowe- do tego wina stosuje się raczej rzadko spotykany rodzaj kieliszka. Jest on mniejszy od pozostałych, czasza zaokrągla się na dole, zwęża wyżej i znów rozszerza tworząc coś na kształt wcięcia u góry. 

Pozostałe trunki.

Kieliszek do szampana- każdy chyba kojarzy, jak wygląda kieliszek do szampana, choćby z Sylwestra czy wesel. Dla formalności przypominamy- wysoka nóżka i równie wysoki, szczupły, podłużny wręcz kształt. 

Kieliszek do wody- rzadko kto na co dzień pija wodę z kieliszka. Jest to jednak dość popularne na eleganckich przyjęciach czy bankietach. Kieliszek do wody jest bardzo charakterystyczny i nie trudno będzie ci odnaleźć go na stole. Ma bardzo krótką nóżkę, jest szczególnie szeroki i zaokrąglony, lecz zdecydowanie niższy niż te do wina. 

Kieliszek do koniaku- bardzo podobny do kieliszka do wody, lecz w odróżnieniu do niego, zwęża się charakterystycznie ku górze. 

Kieliszek do likieru- można go przyrównać do kształtu tulipana, lecz od kieliszka do białego wina odróżnia go mniejszy rozmiar. 

Kieliszek do wódki- nie sposób pomylić je z innymi, choć mają różne pojemności. Nie posiadają jednak nóżki, co jest charakterystyczne tylko dla nich. 

To najważniejsze pozycje, które musisz przestudiować przed podaniem alkoholu na wystawnym przyjęciu. Oczywiście nie są to wszystkie możliwości. Najróżniejsze alkohole mają swoje własne rodzaje kieliszków dedykowane specjalnie im. Ta krótka ściąga powinna jednak być adekwatna do Twoich potrzeb, jeśli nie jesteś barmanem czy zawodowo nie zajmujesz się w jakikolwiek sposób serwowaniem alkoholu.