Aranżacja mieszkania zgodnie z rustykalną stylistyką wnętrz jest pomysłem, po który dzisiaj sięga coraz więcej osób. Nawiązania do natury i jednocześnie wiejskiego charakteru domowych detali sprawiają, że przestrzeń mieszkalna nabiera zupełnie nowego charakteru. Co ciekawe, diabeł tkwi w szczegółach – bo w tak planowanych wnętrzach równie mocno liczy się ogólne wrażenie, jak i dodatki: uchwyty, rączki, dopracowane zakamarki.
Dlaczego rustykalne uchwyty, a nie coś nowoczesnego?
Przy aranżowaniu przestrzeni domowej przede wszystkim liczy się jej spójność: do dużych mebli, przez mniejsze akcesoria, dekoracje, aż po rzeczy funkcjonalne. Przy niektórych sposobach urządzania mieszkań można pokusić się o mieszanie styli i gadżetów, ale zdecydowanie nie wtedy, gdy dom urządzamy rustykalnie. Wiejskie klimaty, postarzane meble, naturalne dodatki podążające za nieprzerysowaną przyrodą – to wszystko musi być dopieszczone w każdym calu. Wystarczy wyobrazić sobie stylową, wielką komodę wykonaną z drewna i otwieranie szuflad chromowanymi rączkami – o nie, nie! Takie wykończenie nie tylko nie pasuje, ale wręcz zaburza estetykę całości, dlatego rustykalne uchwyty są tutaj tak istotne.
Warto je wykorzystać: do szafek otwieranych uchylnie i standardowo, komód salonowych, szaf w przedpokoju i sypialni, mebli kuchennych, ale i tych, które na podobną nutę umieszcza się w pokoju dziecka.
Uchwyty rustykalne wyróżniają się specyfiką wykonania i materiałem. Mogą to być:
- Rączki zrobione z kutej stali albo żeliwa – wykończone masywnie, ciężko i bez efektu polerowania. W stylu rustykalnym matowe dodatki sprawdzają się idealnie, ale nie polerka
- Kołatki meblowe – stalowe lub miedziane, albo cechujące się miedzianymi odcieniami
- Uchwyty typu muszle – znajdujące zastosowanie przy szufladach i mocno podkreślające styl retro wybranego mebla. Są wytrzymałe, masywne, a dzięki temu służą przez lata. Co ciekawe, ewentualne uszkodzenia czy rysy powstałe z czasem ich użytkowania, wręcz dodają im uroku!
- Gałki do drzwi – preferowane do umieszczania na drzwiach wejściowych i wewnętrznych. Niebanalna ozdoba, która przy odpowiednio dobranej gałce jeszcze mocniej podkreśla niepowtarzalność tego, co znajdziemy za drzwiami. Brak nowoczesnych klamek, często tworzonych „na jedno kopyto” i zamiast tego kuta, żelazna gałka – z odblaskiem celowego postarzenia czy żłobieniami w stali, będzie się prezentować idealnie.
- Gałki meblowe – ze starodawnymi zdobieniami, często formowane w konkretny, wcale nie kulisty kształt! Mogą to być uchwyty nawiązujące do przyrody np. drzew, liści, zwierząt, ale i przedmiotów kojarzonych z danym regionem.