W stosunkowo niewielkich pomieszczeniach, które muszą zostać połączone schodami z piętrem lub antresolą, dobrze jest wybrać rozwiązanie maksymalnie oszczędzające powierzchnię. W tym przypadku idealnie sprawdzą się schody zabiegowe drewniane lub wykonane z innych materiałów – zgodnie z własnymi preferencjami.

Czym są schody zabiegowe?

W największym uproszczeniu jest to taka konstrukcja, która na zakręcie i w miejscach zmiany kierunku wchodzenia posiada kształt poszczególnych schodków w formie trójkąta lub trapezu. Daje to efekt. tzw. zabiegania, jakby schody nachodziły na siebie, tworząc tym samym zgrabne przejście ku górze.

Dlaczego schody zabiegowe drewniane?

Wśród wielu różnych możliwości produkowania takich schodów wyróżnić można zarówno wersje całkowicie drewniane, najczęściej oparte na konstrukcji dwuzabiegowej (kształt litery „U”), jak i schody aluminiowe, stalowe, drewniano stalowe, jak i stalowo-szklane. Największą popularnością cieszą się wśród polskich klientów te wykonane z drewna.

  • Mają ciepły i przyjemny dla oka odcień
  • Są całościowo kryte, co wpływa wprost na ich wytrzymałość, stabilność i komfort chodzenia
  • Można je bez problemu obić tkaniną (preferowana opcja w przypadku lubienia chodzenia na boso)
  • Dobrze wpisują się w praktycznie każdą aranżację mieszkania, od stylu skandynawskiego, nowoczesnego minimalizmu, przez wnętrza prowansalskie, rustykalne, a nawet industrialne
  • Tworzą w pomieszczeniu przyjemny i bardzo naturalny klimat, nie pozwalając na efekt surowości czy chłodu
  • Odpowiednie ułożenie „zabiegów” na zakrętach umożliwia bardzo wygodne wejście ku górze, ale i zejście w dół, przy czym trzeba się tutaj przyzwyczaić do tego, że są one w miejscu zakrętu znacznie węższe przy granicznej barierce, dlatego złe postawienie stopy może prowadzić do jej zsunięcia się. Użytkownicy często podkreślają, że załapanie rytmu do stawiania stóp nie przy skraju schodów, a na szerszym środku zakrętu wymaga kilku tygodni przyzwyczajenia się, a potem wchodzi już w nawyk i przestaje nastręczać problemów.
  • Ich montaż nie wymaga posiadania dużej ilości miejsca, minimalizuje więc straty cennej domowej przestrzeni
  • Są jednymi z najtańszych rodzajów schodów
  • Dają możliwość szerokich opcji ich wykończenia, co przy dobrym projekcie umożliwi podniesienie ich wizualnej atrakcyjności

Najczęściej stosuje się w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach składających się z dwóch pięter. Uwaga: specjaliście podkreślają, że ten typ schodów nie jest wskazany dla osób starszych, niepełnosprawnych i mających problemy z narządem ruchu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]