Czyszczenie srebra jest jedną z tych czynności, którą można swobodnie wykonać w zaciszu własnego domu, bez konieczności udawania się z tym do specjalistów. Wystarczy znać kilka prostych patentów, zastosować je i w krótkim czasie można przywrócić srebrnej biżuterii (i nie tylko!) dawny blask. Od czego zacząć? Podpowiadamy!
Jak wyczyścić srebro? Sprawdzone metody
Biżuteria, od lat nieużywanie sztućce, które nagle wyjmujemy z szuflady i wyglądają, jakby pokrył je cień starości, akcesoria dekoracyjne czy modne kiedyś, srebrne cukiernice można wyczyścić na kilka sposobów. W zależności od tego, co posiadamy w domu:
- Roztwór z sody oczyszczonej wymieszane z wodą. Namaczamy w nim wykonany ze srebra produkt – uwaga roztwór powinien być gęsty i przypominać konsystencję pasty. Po namoczeniu bierzemy ściereczkę i zawiesiną z pasty pocieramy zabrudzone miejsca aż do momentu, w którym osad zejdzie. Przy odpowiednim wykonaniu „pasty” z sody nie zajmie to więcej jak kilkanaście sekund!
- Folia aluminiowa – arkusz folii układamy na dnie pojemnika (plastik lub szkło), na to kładziemy sztućce tak, by dotykały folii. Przygotowujemy roztwór z pół litra wrzącej wody i połowy szklanki sody oczyszczonej, a następnie zalewamy nim sztućce leżące na folii. W ciągu kolejnych kilku minut osad powinien sam oddzielić się od sztućców i wtedy będzie je już można przetrzeć, obserwując wyraźną zmianę.
- Coca-cola – zanurzamy w niej srebro na przynajmniej dziesięć minut. Nie usunie wprawdzie osadu do zera, ale mocno do przeczyści i odświeży wygląd.
- Pasta z cytryny i soli – nakładamy na pociemniałe srebro i czyścimy czymś miękkim. W tym przypadku proces potrwa, dlatego nie zniechęcamy się po pierwszych minutach.
- Proszek do prania wsypany do gorącej wody. Po namoczeniu biżuterii czy sztućców w takim roztworze, zostawiamy na kilka minut i czyścimy ściereczką. Większość osadu zejdzie, ale może to nie być efekt na 100%
Niektórzy używają też piwa i płynu do mycia szyb – pomoże nadać srebru lepszego wyglądu, ale nie ma co liczyć na całkowite zdjęcie osadu.
Ciekawostka: Dlaczego srebro ciemnieje? Pod wpływem powietrza wierzchnia warstwa srebra staje się z czasem grubsza i osadza się na niej nieestetyczny nalot. Srebro reaguje na obecność siarki w atmosferze i to właśnie ona wiąże się z jego atomami, powodując postawanie nalotu. To naturalny dla srebra proces, który jednak przy zastosowaniu odpowiednich metod jest całkowicie odwracalny. O to, jak wyczyścić srebro można też pytać specjalistów polecających do tego celu różne środki chemiczne, ale tak naprawdę, jeśli mamy czas, chęci i kilka wymienionych wyżej produktów, możemy to wykonać samodzielnie!