Soda kalcynowana, nazywana też często lekką sodą piorąca to jeden z najbardziej naturalnych odpowiedników, które w domach mogą zastąpić inne środki czyszczące. Jako nieorganiczny związek chemiczny rewelacyjnie sprawdza się do naturalnego, nienasyconego chemią wywabiania plan, sprzątania, a nawet usuwanie bardzo trudnych zabrudzeń. Co warto wiedzieć o tym typie sody i gdzie się ją stosuje?

Właściwości i zastosowanie sody kalcynowanej

Jako naturalny środek do czyszczenia, soda kalcynowana (wzór chemiczny: Na2Co3) jest powszechnie wykorzystywana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Jej szerokie zastosowanie i powszechność wynikają wprost z bardzo ważnych właściwości:

  • Higroskopijność – to znaczy, że soda kalcynowana doskonale chłonie wodę
  • Niepalność
  • Reagowanie z kwasami, dzięki czemu soda stanowi naturalny regulator kwasowości do różnych substancji
  • Krystaliczność
  • Doskonałe zmiękczanie twardej wody
  • Silne właściwości piorące i wybielające w zestawieniu z tekstyliami i pożółkłą odzieżą
  • Spulchnianie produktów i półproduktów spożywczych
  • Zasadowy odczyn
  • Temperatura topnienia: 851 stopni Celsjusza!
  • Zdolność do hamowania procesu zbrylania się substancji

Uwaga: Właściwości i zastosowanie sody kalcynowanej różnią się od właściwości i stosowania sody oczyszczonej. To dwa różne produkty i nie należy ich mylić!

Do czego stosuje się sodą kalcynowaną? Poza typowym czyszczeniem powierzchni, praniem, usuwaniem plam i wybielaniem przy jej użyciu odzieży oraz innych tekstyliów, sodę kalcynowaną wykorzystuje się też w przemyśle. Jest ona cennym dodatkiem do mydeł naturalnych, nawozów mineralnych, pigmentów do farb oraz oczywiście proszków i płynów czyszczących. Ciekawostką jest używanie kalcynowej sody w hutnictwie (surowiec do wytopu szkła) i w branży spożywczej (dodatek do kisieli i mleka w proszku, a także do ciast i babeczek.

Dodatkowo soda kalcynowana znajduje zastosowanie jako składnik płynów do mycia podłóg, eliminowania zatorów w rurach odpływowych i toaletach, a w domowych warunkach można z niej swobodnie zrobić tabletki do zmywarki czy własne kapsułki do prania!

Soda kalcynowana jako świetny środek do sprzątania

Po sodę kalcynowaną do sprzątania sięga dzisiaj jako po produkt naturalny, pozbawiony całej chemii, z jaką stykamy się w innych środkach czyszczących. To właśnie naturalność i jednocześnie bardzo dobra efektywność działania sprawiają, że popularność sody kalcynowej jako środka do sprzątania rośnie nie tylko w Polsce, ale i wszędzie tam, gdzie ludzie szukają zastępników dla proszków, płynów i aerozoli produkowanych na bazie chemicznej.

Poza usuwaniem zabrudzeń i przebarwień, soda kalcynowana bez problemu wyczyści ceramikę, szkło, podłogi (za wyjątkowej tych woskowanych i lakierowanych) i usprawni dezynfekowanie kuchni i łazienek. Można nią myć kafelki, armaturę sanitarną, garnki i wszelkie szklane powierzchnie.

Czy soda kalcynowana sprawdzi się do prania?

Tak, soda kalcynowana zdecydowanie dobrze sprawdzi się do prania. Jej silne właściwości czyszczące i wybielające pozwolą usunąć z ubrań stare plamy, pożółknięte przebarwienia oraz szarość typową dla podniszczonej odzieży. Ten naturalny środek świetnie usunie też ślady po antyperspirancie, a jeśli dodamy do niego nieco wody utlenionej – plamy zejdą jeszcze szybciej.

Jak prać? Dodaj do prania kilka łyżek sody kalcynowanej, co pozwoli wzmocnić działanie każdego proszku, albo przygotuj mieszankę do prania: równe proporcje sody i boraksu.

Zobacz też nasz artykuł: https://inspirujacydom.pl/soda-kalcynowana-jakie-ma-zastosowanie-w-domu-2/

Jak zrobić sodę kalcynowaną?

Czy sodę kalcynowaną można zrobić samodzielnie, bez posiadania do tego specjalnej wiedzy i umiejętności? Oczywiście! Przepis na jej stworzenie jest wyjątkowo prosty. Jak zrobić sodę kalcynowaną w domu?

  • Przygotuj kilka łyżek sody oczyszczonej
  • Wysyp je na kuchenną blachę i wstaw do piekarnika na ok 200 stopni Celsjusza
  • Ustaw budzik: proces kalcynowania w piekarniku powinien trwać od 60 do 80 minut
  • Po tym czasie soda kalcynowana jest gotowa i można ją już swobodnie wykorzystać do czyszczenia powierzchni czy innych przeznaczeń.

Ciekawostka: jeśli z sody kalcynowanej chcesz uzyskać środek do udrażniania rur, wymieszaj ją z boraksem! Jeśli zaś połączysz sodę kalcynowaną z ciepłą wodą, uzyskasz płyn do mycia podłóg i usuwania kamienia.

W jaki sposób soda kalcynowana wpływa na prasowanie?

Soda kalcynowa wspomaga prasowanie już na etapie samego prania odzieży: skutecznie zmiękcza ona wodę, dzięki czemu pranie prasuje się szybciej, dokładniej i wygodniej. Zmiękczanie wody zmiękcza samą tkaninę, a to pozwala na uzyskanie znacznych lepszych efektów prasowania.

Dodatkowo prasując odzież zmiękczoną tym rodzaje sody, mamy pewność wydłużenia żywotności żelazek, szczególnie tych opartych na generatorach pary. Do żelazek warto wlewać wodę, w której wcześniej znajdowała się soda kalcynowana (woda będzie wtedy odpowiednio zmiękczona) – to również wpłynie na jakość działania urządzeń i lepsze wygładzanie ubrań.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]