Wodorowęglan sodu, potocznie znany pod nazwą soda oczyszczona, to jeden z tych związków nieorganicznych, których zwykle używamy w kuchni, zarówno do pieczenia, jak i do sprzątania. Co ciekawe, nie wszyscy wiemy, jak inne poza w/w standardem zastosowania ma właśnie soda oczyszczona. Temu produktowi zdecydowanie warto przyjrzeć się lepiej!
Soda oczyszczona – czym jest i jak powstaje?
Większość pełnych nazw chemicznych sody oczyszczonej jest dla nas zwykle pojęciem obcym. Wodorosól kwasu węglowego i sodu, wodorowęglan sodu, kwaśny węglan sodu, NaHCO3 – te określenia niewiele nam mówią. Wystarczy jednak wspomnieć o sodzie oczyszczonej, by większość z nas bez problemów znalazła ją w kuchennej szafce. Soda oczyszczona – czym jest i jak powstaje? To nieorganiczny związek chemiczny o białej barwie, który pozyskiwany jest z tzw. sody śnieżnej – kopalnianego minerału znanego też pod nazwą „trona”. Minerał ten składa się po połowie z węglanu sodu i dwuwęglanu trójsodowego. Po wydobyciu trony na powierzchnię, zgniata się ją, wymywa i podgrzewa, uzyskując węglan sodu. Dalej rozpuszcza się go w wodzie i poddaje działaniu dwutlenku węgla, wskutek czego następuje wytrącenie kryształów dwuwęglanu trójsodowego. I o ten właśnie moment nam chodzi! Kryształki są płukane i suszone, a później już jako soda oczyszczona pakowane do sprzedaży.
Tym samym wiemy już, jak powstaje soda oczyszczona i mamy świadomość tego, że jej znalezienie się w małej torebce na sklepowej półce poprzedzone jest naprawdę długim procesem jej pozyskiwania. Efekty wynikającą z właściwości sody, a dalej jej szerokie zastosowanie we współczesnej gospodarce są jednak tego czasu i pracy warte!
Soda oczyszczona – właściwości
Jakie właściwości ma soda oczyszczona i dlaczego specjaliści w różnych dziedzinach naszego życia, nie wyobrażają sobie często, że mogłoby jej zabraknąć? Oto one:
- Delikatnie żrąca – co przekłada się na działanie czyszczące
- Właściwości fermentujące – wspomagające wypieki ciast
- Neutralizuje brzydkie zapachy i pochłania je – niektórzy dodają odrobinę sody do wody podczas gotowania kalafiora! Ten sprytny pomysł pozwala cieszyć się przyrządzanym posiłkiem bez wdychania nieprzyjemnych zapachów.
- Nie reaguje z alkoholami i fenolami, dzięki czemu pozwala je od siebie odróżniać
- Ma właściwości spulchniające – ułatwia wzrost ciast, może zastępować proszę do pieczenia
- Jest pianotwórcza
- Wyróżnia ją biały kolor i krystaliczność
- Ma właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne i grzybobójcze
- Liczne właściwości lecznicze – reguluje stopień kwasowości pH w krwiobiegu, neutralizuje kwasy osłabiające nasze zęby, chroni żołądek przed powstawaniem wrzodów, wspomoga proces oddychania (ułatwia transport dwutlenku węgla z tkanek do płuc), oczyszcza organizm z nadmiaru szkodliwych toksyn, odświeża oddech, łagodzi skurcze ścianek oskrzeli – szczególnie w przypadku astmatyków, zmniejsza zakwaszenie krwi, jest cenna w walce z mukowiscydozą (ułatwia zwalczanie zakażeń wynikających z pojawiania się kwaśnego odczynu w drogach oddechowych). To jeszcze nie koniec leczniczych właściwości sody! Dodatkowo łagodzi ona ból gardła i katar i chwilowo zapobiega zgadze, oczyszcza infekcje dróg moczowych i łagodzi bolesne ukąszenia owadów.
Ciekawostka: pierwsze właściwości sody oczyszczone odkryli i zaczęli wykorzystywać już mieszkańcy kolonialnej Ameryki!
Do czego można wykorzystać sodę oczyszczoną?
Zakres współczesnego stosowania sody oczyszczonej jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno gospodarstwa domowe, kosmetykę, medycynę, medycynę naturalną jak i wykorzystywanie jej w ogrodach. Szczególne zalety sody sprawiają też, że wciąż pojawiają się nowe pomysły na jej stosowanie w codziennym życiu.
Soda oczyszczona zastosowanie w domu – obejmuje używanie jej w różnych przypadkach, od używania jej w kuchni i do wypieków (spulchnianie produktów spożywczych) po czyszczenie nią najprzeróżniejszych urządzeń i powierzchni.
Soda oczyszczona zastosowanie w kuchni
Soda oczyszczona zastosowanie w kuchni – ma walory spulchniające i fermentujące zarazem dlatego stanowi cenny składnik wypieków. Pojawia się w większości przepisów na racuchy, naleśniki, omlety czy miniaturowe pancake’s, nadając im pulchną, ładną formę. To dzięki nie ciasto rośnie lepiej i bardzo często zastępuje się nią np. proszek do pieczenia. Wystarczy zmieszać 1/4 łyżeczki sody, 1/2 łyżeczki zsiadłego mleka albo 1/4 łyżeczki sody i 1/2 łyżeczki octu plus pół szklanki mleka i nowatorski proszek do pieczenia gotowy!
Ciekawostka: w kuchni warto wykorzystać sodę oczyszczoną również do zmiękczania wody, twardego mięsa i złagodzenia zbyt kwaśnego smaku przygotowywanych potraw.
Soda oczyszczona zastosowanie w sprzątaniu
Soda oczyszczona zastosowanie w sprzątaniu – do skutecznego czyszczenia powierzchni i sprzętów. Z past wykonywanych z sody oczyszczonej i wody uzyskuje się doskonały, lekko żrący środek do usuwania zatwardziałych plam, przypalonych garnków, przebarwionych kubków i filiżanek oraz odświeżania podniszczonych blatów. Dodatkowo soda doskonale neutralizuje zapachy wywołane mnożącymi się w sprzętach AGD bakteriami: można nią wyczyścić i odkazić pralkę, piekarnik, mikrofalówkę doszorować fugi między płytkami łazienkowymi, czy usunąć plamy na tapicerce. Świetnie sprawdzi się też do likwidowania zapachów w lodówce i zamrażarce oraz do doczyszczania mocno zabrudzonych już desek do krojenia. Z powodzeniem można również sięgnąć po nią jako środek zwiększający skuteczność detergentów do prania – to właśnie soda usprawni usuwanie pożółkłych plam i przebarwień na starej odzieży.
Soda oczyszczona zastosowanie w ogrodzie
Soda oczyszczona zastosowanie w ogrodzie – z racji na silne właściwości czyszczące, sody w ogrodzie używa się z powodzeniem do czyszczenia i odtłuszczania zabrudzonych grilli zewnętrznych. Jeśli nie posiadamy specjalnych preparatów do czyszczenia grilla wystarczy posypać go obficie sodą, zostawić na noc, a rano mycie będzie o wiele prostsze! Dodatkowym bonusem działania sody będzie też pomoc w odrdzewieniu grilla, którego ruszt zaszedł już rdzą i nie wiemy, jak ją wyczyścić.
Dodatkowo w ogrodach soda oczyszczona:
- Pomoże zwalczać chwasty i szkodniki – kluczowe jest przygotowanie roztworu z łyżki sody, szklanki wody i połowy szklanki jadalnego oleju oraz wykonanie taką mieszanką oprysku. Działa na mszyce i przędziorki – główne ogrodowe szkodniki.
- Zlikwiduje wyrastające ze szczelin między płytkami chodnikowymi: trawę i mech. Jednocześnie, w przeciwieństwie do ultra szkodliwego round’upu, nie doprowadzi do biologicznej degradacji ziemi pod chodnikiem!
- Wesprze zwalczanie szarej pleśni, mączniaka rzekomego, plamistości liści i mączniaka prawdziwego
- Ochroni cenne dla rolników płody rolne przed grzybami i namnażaniem się bakterii
- Znajduje zastosowanie przy produkcji pasz, a dodawanie jej do pasz krowich, zwiększa ich mleczność
- Łagodzi ukąszenia owadów – wystarczy pastą z wody i sody oczyszczonej smarować bolesne miejsca, by odczuć dużą ulgę
- Pomaga w pielęgnacji roślin doniczkowych – używa się ją do przecierania liści
- Stanowi naturalny, bardzo skuteczny preparat na mrówki
- Przedłuża świeżość i piękny wygląd kwiatów ciętych – warto dodawać ją do wody w wazonie
Soda oczyszczona zastosowanie w kosmetyce
Soda oczyszczona zastosowanie w kosmetyce – to głównie efekt neutralnego działania tego związku na ludzką skórę. Soda jest antyalergiczna, nie powoduje podrażnień, a tym samym świetnie sprawdza się do oczyszczania każdego typu skóry.
- Wydatnie podnosi jędrność skóry i poprawia jej ukrwienie, dlatego często dodaje się ją do kosmetyków oczyszczających, ale i przeznaczonych do kąpieli
- W pastach do zębów pełni rolę dodatku ścierającego i wzmacniającego efekt wybielania zębów
- Łagodzi skórę – stanowiąc składnik talków do ciała
- Sprawdza się jako „kryzysowy” dezodorant, gdy akurat nie mamy pod ręką tego, którego zwykle używamy
- W sytuacjach awaryjnych można ją swobodnie użyć jako naturalny szampon
- Dzięki właściwościom ściernym jest wprost stworzona jako materiał na bazie którego możemy wykonywać neutralne dla skóry peelingi. Cecha ta sprawia, że soda oczyszczona pojawia się w składzie kosmetyków do „domowego SPA”
- Pomaga w pielęgnacji cery tłustej oraz w zwalczaniu trądziku
- Jest środkiem do złuszczania naskórka
- Doskonale sprawdza się w kąpielach zmęczonych stóp
Soda oczyszczona zastosowanie w leczeniu
Soda oczyszczona zastosowanie w leczeniu – obejmuje bardzo szerokie pole używania tego związku zarówno w medycynie nowoczesnej, jak i naturalne. O skali leczniczego zastosowania decydują tu takie właściwości sody, jak: neutralizowanie kwasów, regulowanie kwasowości pH w krwiobiegu, bakteriobójczość, działanie przeciwobrzękowe, grzybobójczość oraz bakteriostatyczność. Ilość medycznych zalet nagromadzona w sodzie sprawia, że wykorzystuje się ją we wspieraniu różnorodnych terapii i leczeniu:
- Stanów gwałtownej kwasicy metabolicznej
- Zatruć alkoholem metylowym i zatruć lekami przeciwdepresyjnymi
- Do wykonywania hemodializ i dializ otrzewnowych
- Chorób dróg żółciowych i wątroby
- Toksykacji farmakologicznej
- Nadkwasoty – głównie doraźnie
- Problemów skórnych
- Zgagi i niestrawności
- Stanów zapalnych dziąseł – soda oczyszczona stanowi ważny składnik najprostszych do zrobienia płukanek do jamy ustnej
- Refluksu żołądkowo-jelitowego
- Przeziębień, kaszlu, grypy, kataru – tu stosuje się ją do naturalnych inhalacji ukierunkowanych na górne drogi oddechowe
- Aft i uszkodzeń naskórka wewnątrz jamy ustnej
- Uciążliwego trądziku – w terapiach przeciwtrądzikowych
- Grzybic – podczas terapii przeciwgrzybicznych
Picie sody oczyszczonej – bez przesadzania z nadmiarem może też wspomagać ochronę przed nowotworami i wiele osób stosuje ją właśnie w tym celu, natomiast nie istnieją wciąż żadne potwierdzone badania, które wskazywałaby na profilaktykę antynowotworową sody oczyszczonej.
Dodatkowo, soda oczyszczona znajduje też zastosowanie do łagodzenia skutków oparzeń, podrażnień i wysypek. Przynosi ulgę, koi i niweluje uczucie pieczenia skóry.
Czy soda oczyszczona zabija bakterie?
Wiele osób pyta, czy soda oczyszczona zabija bakterie? Przy odpowiednim stosowaniu: tak! Dotyczy to zarówno naszego zdrowia, jak i przedmiotów czy pomieszczeń, które z użyciem sody sprzątamy. Jej właściwości sprawiają, że soda oczyszczona likwiduje bakterie i wirusy – w terapiach leczniczych, zmniejszając dzięki temu stany zapalne, a w domach – odkażając i biorąc udział w dezynfekcji takich sprzętów jak np. pralka, piekarnik czy inne urządzenia AGD. Soda oczyszczona nie tylko pochłania brzydkie zapachy jakie mogą dobiegać np. z pralek wskutek namnożenia się w nich bakterii, ale i skutecznie te bakterie neutralizuje.