Gnojówka z pokrzyw jest jednym z najbardziej naturalnych nawozów, które można wykorzystać w ogrodzie zarówno do okresowego podlewania, jak i zasilania roślin. Jej przygotowanie jest stosunkowo proste i nie trzeba wielkich umiejętności, żeby ją zrobić. Efekty we wzroście roślin zasilanych takim środkiem są zaskakujące, dlatego warto spróbować.
Jak działa gnojówka z pokrzyw?
Najważniejszą jej zaletą jest bezpieczeństwo zasilania roślin nawozem, który w tej postaci jest całkowicie naturalny i stanowi skuteczny środek do ochrony roślin. Dziś, wieli profesjonalnych ogrodników, zamiast dziesiątek przygotowanych chemicznie preparatów do tego celu, stosuje właśnie pokrzywę. Ich uprawy nie tracą, a wręcz zyskują na jakości i to bez „podlewania” kwiatów, warzywniaków czy drzewek chemią. Oczywiście gnojówka nie jest aż tak skuteczna jak mocne, sklepowe pestycydy, ale w zupełności radzi sobie z tym, co niezbędne!
Przygotowanie gnojówki krok po kroku
- Na dziesięć litrów gnojówki przygotowujemy jeden kilogram świeżo ściętych pokrzyw. Najlepiej, gdy będą to pokrzywy młode.
- Pokrzywa musi być pocięta na mniejsze części i ułożona na dnie wiadra czy beczki, w których będziemy ją szykować.
- Gdy dno jest już wyłożone, zalewami je wodą (10l). Optymalnie byłoby, gdyby taką wodę stanowiła odstana już deszczówka.
- Całość przykrywamy siatką albo gazą, pamiętając o tym, że proces fermentacji roślin wymaga dostępu tlenu, dlatego nie robimy tego szczelnie, nie stosujemy folii, nie obwiązujemy góry i nie kładziemy niczego w stylu wieka.
- Pojemnik powinien stać w lekko zacienionym i oddalonym od domu miejscu przez około dwa tygodnie. Oddalenie wynika z dużego smrodu wydzielającego się z mieszanki – nie ustawiać beczki pod oknem!
Najważniejsze w procesie tworzenia takiej naturalnej gnojówki jest jej codzienne mieszanie. Na początku będziemy obserwować wytwarzanie się piany na powierzchni całej masy znajdującej się w beczce czy wiadrze, a sygnałem świadczącym o tym, że preparat jest już gotowy, będzie jej zniknięcie. Moment, w którym roztwór zacznie przybierać barwę brunatną jest momentem gotowości do użycia gnojówki.
Tak przygotowany środek można wykorzystać do nawożenia roślin ozdobnych, warzyw (szczególnie pomidorów i ogórków) oraz drzewek owocowych. Można również stosować go jako naturalny środek na mszyce, przędziorki, miseczniki oraz w sytuacji pojawienia się na roślinach różnego rodzaju chorób grzybowych.
Nie zapomnij, że roztwór z beczki należy przed użyciem rozcieńczyć! Jedna część gnojówki plus dziesięć części wody i dopiero wtedy podlewamy roślin. W stosowaniu opryskowych 1:20.