W poszukiwaniu niebanalnego stolika do salonu warto wziąć pod uwagę nie tylko super nowoczesne meble oparta na szkle i stali, ale i te, który stylizowane są na bardzo modne dziś, naturalne klimaty. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest stolik z pnia, zrobiony tak, by do złudzenia przypominał pień drzewa lub wręcz był nim dosłownie! W ostatnim sezonie stoliki – pnie zachwycają nie tylko architektów wnętrz, ale i osoby, które po prostu chcą w swoim mieszkaniu czegoś więcej.

Jak wybrać stolik z pnia? Różne wariacje

W sklepach internetowych, modnych punktach sprzedaży mebli, bezpośrednio u projektantów, ale i stolarzy prezentujących swoje nietypowe wyroby, stoliki z pni drzewnych zadomowiły się już na dobre. Zasada ich tworzenia jest stosunkowo prosta: blat stanowi odpowiednio ucięty pień drzewa, a podstawę, w zależności od modelu stolika: stalowe nogi, stelaże, drewno lub nawet metal pokrywany chromowaniem. Wszystko zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy od stolika w swoim mieszkaniu.

Przykładowe modele:

  • Mobilne – z podstawą lub nóżkami na kółkach, co pozwala lekko i bezproblemowo przesuwać stolik z jednego pomieszczenia na drugi.
  • Stacjonarne – na nóżkach lub stelażu, ale bez kółek
  • Wykonane z autentycznego pnia, a więc tym samym całkowicie niepowtarzalne, dzięki czemu wiemy, że nikt nie posiada identycznego (!)
  • Stylizowane na pień – w produkcji masowej, ta opcja jest znacznie tańsza w zakupie, wygląda łudząco podobnie do oryginału, ale nie jest już meblem unikatowym.
  • Stolik pełny – gdzie i blat i podstawa są pniem w całości lub stolik standard – blat to pień, podstawa może być natomiast wykonana z zupełnie innych materiałów.
  • Zabezpieczone lakierem lub specjalną żywicą, dzięki czemu nie są narażone na ataki szkodników drzewnych i przetrwają w domu przez lata
  • Zatopione w masie szklanej, która tworzy na nich swoistą powłokę szkła. Przez cienką warstwę widzimy wszystkie drzewne słoje, ale np. kawę czy talerzyki kładziemy nie bezpośrednio na drewnie, a właśnie na szkle.
  • Idealnie równe – wykonywane z drzew zdrowych, nienaruszonych, o doskonałym stanie lub naturalne, z uwzględnieniem naturalnych pęknięć drzewa, sęków, nierówności. Jak się okazuje te drugie cieszą się w Polsce nawet większą popularnością (!).

Ceny? Bardzo różne, zależne i od rodzaju wykorzystanego do produkcji stolika drzewa i od typu nóżek, wykończenia czy renomy projektanta, który daną kolekcję stworzył. Trzeba się liczyć z wydatkiem sięgającym od kilkuset złotych do nawet pięciu, sześciu tysięcy. Droższe stoliki cechują się większą unikatowością i niepodważalną precyzją wykonania.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]