Zakup stołu, który w mieszkaniu pełniłby jednocześnie funkcję użytkową i dekoracyjną wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Duże stoły, przy których spokojnie siądzie i rodzina i niespodziewani goście, zwykle zajmują też mnóstwo miejsca, które w domu jest zwykle na wagę złota. Z drugiej strony, stoły małe nie pozwalają na swobodne zjedzenie posiłku przez nadplanową liczbę osób. Rozwiązanie? Stoły okrągłe rozkładane! To doskonały sposób na połączenie funkcjonalności, designu i oszczędzenie w domu cennego miejsca.

Jak działają stoły okrągłe rozkładane?

Pierwsze stoły tego typu pojawiły się w sklepach już lata temu, będąc odpowiedzią na pilną potrzebę powiększenia miejsca do siedzenia dla kilku osób. Dawniej były jednak dość toporne i nieporęczne, ale dziś, w czasach, gdy architekci i producenci mebli dwoją się i troją nad zwiększeniem użyteczności mebli – są zupełnie inne. Lekkie, wytrzymałe, z możliwością ich rozłożenia w kilka sekund i to przez jedną osobę, a nie jak ich poprzednie wersje – często przy pomocy kilku rąk.

Efekt? Na co dzień taki stół mieści się nawet na małej powierzchni, a kiedy przyjdzie potrzeba, można go bezproblemowo powiększyć.

Pomysły na rozkładane stoły z okrągłymi blatami:

  • Drewno w całości – bardzo zgrabna propozycja, która świetnie spisze się w kuchniach z dominacją akcentów drewnianych. W tej opcji zarówno blaty, jak i nogi wykonane są z drewna: w barwie surowej lub lakierowanego na różne kolory.
  • Drewno + stal – nowoczesna opcja do większości współczesnych mieszkań, i tych aranżowanych na nutę wielkomiejską, industrialną, jak i skandynawską
  • Stal + szkło – modele stołów wybierane rzadziej, z racji lęku o to, że przy ich rozkładaniu któryś z dodatkowych, szklanych blatów pęknie. W praktyce są one wykonane z mocnego szkła, ale jego transparentność sprawia, że efekt wizualny wcale nie zawsze jest tak piękny, jak mogłoby się wydawać po internetowych zdjęciach
  • Stoły z nogami prostymi lub projektowanymi na krzyż – zasada działania jest taka sama, wybór zależy tu ściśle od własnych preferencji.
  • Miksy kolorystyczne np. z blatami w bieli, szarościach, czy barwach jaskrawych, wręcz neonowych. Te ostatnie częściej wybiera się do pokojów nastolatków, niż np. do salonu czy kuchni.

Większość stołów okrągłych rozkładanych można znaleźć w sieciach meblowych, u producentów, ale i zamówić u stolarzy, pod kątem spersonalizowania takiego mebla do własnych potrzeb. Stoły gotowe są tańsze i można je dostać już od około 400 zł – 600 zł, natomiast te projektowane na zamówienie mogą być nawet kilkukrotnie droższe.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]