Egzotycznie wyglądająca strelicja królewska to jedna z tych roślin, przy których nie sposób przejść obojętnie. Jej charakterystycznie kwiaty, które do złudzenia kojarzą się z rajskimi ptakami wyglądającymi tak, jakby przysiadły na długich łodygach, od razu zwracają uwagę. Choć w naturze roślina ta pochodzi z krajów południowej Afryki, można ją również uprawiać w naszym klimacie! Jak to zrobić i co warto wiedzieć o królewskiej strelicji?
Strelicja królewska – jak wygląda?
Najbardziej efektownym punktem tej rośliny są jej wspomniane wcześniej kwiaty. To właśnie one sprawiają, że uprawa tej odmiany roślin strelicjowatych odwdzięcza się hodowcy bajkowymi widokami. Łodyga strelicji królewskie to zielone, piękne kłącze, które zaczyna się pod ziemią i pnie ku górze, liście – wiecznie zielone są mocne, stabilne, podobne do bananowca i mogą osiągać nawet dwa metry długości. Ich blaszki mają też wyrazistą, nawet trzydziestocentymetrową rozpiętość. Na szczycie liści „przysiadają” w okresie kwitnienia niezwykłe kwiaty w kontrastowych kolorach pomarańczy i błękitu, zaznaczające się ciemnoniebieskimi słupkami. To one sprawiają, że strelicja królewska często nazywa jest „Bird od Paradise” – rajskim ptakiem.
Ciekawostka: nazwa „królewska” w przypadku strelicji została jej nadana na cześć żony króla Anglii, Jerzego III, Charlotte of Mecklenberg-Strelitz.
Strelicja królewska – uprawa
Uprawa strelicji królewskiej w polskim klimacie może być prowadzona zarówno w ogrodzie, gdzie jednak utrzymanie piękna tej rośliny z racji jej wymagań jest trudniejsze, jak i w ciepłych szklarniach, oranżeriach oraz w warunkach domowych. Zadbana będzie stanowić wspaniałą dekorację każdej przestrzeni, w której się pojawi.
Podstawowe zasady uprawy strelicji królewskiej:
- Umieszczenie rośliny w miejscu dobrze nasłonecznionym, jasnym, ale nie wprost przy południowym oknie, przy którym jej liście mogłyby ulec poparzeniu. Dodatkowo punkt musi być przewiewny i nie powinien znajdować się zbyt blisko grzejników.
- Zadbanie o właściwą wilgotność powietrza – również poprzez zraszanie wodą jej liści
- Wystawianie doniczki na taras lub balkon – wyłącznie latem, w ciepłe dni i w miejsce osłonięte od wiatru, lekko zacienione
- Zapewnienie roślinie ciepła, szczególnie w czasie jej wegetacji, kiedy optymalna temperatura wokół niej powinna znaleźć się w zakresie od 20 do 25 stopni Celsjusza
- Unikanie przeciągów z chłodnymi powiewami wiatru
- Przenoszenie do chłodnego miejsca w okresie spoczynku (mniej więcej od października) – wówczas wystawia się doniczkę do pomieszczeń, w których temperatura waha się między 10 do 18 stopni Celsjusza.
Jak pielęgnować strelicje w doniczce?
O tym, jak pielęgnować strelicję w doniczce, mówią nie tylko biolodzy specjalizujący się w rozumieniu jej szczególnych potrzeb, ale i firmy sprzedające sadzonki – na ich opakowanie najczęściej znajduje się etykieta z wytycznymi dotyczącymi jej prawidłowej uprawy.
- Doniczka z otworami odpływowymi i drenażem – idealnie jest przygotować warstwę drenażową z keramzytu
- Ziemia do strelicji królewskiej – powinna być żyzna, ale ciężka, lekko gliniasta, podzielona równo proporcjami na darniową, piaszczystą i z gliny
- Stała wilgoć podłoża – bez przesuszania ziemi i bez jej przelewania. Obie te rzeczy wprost wpływają na rozwój roślin, a ich niedopilnowanie może doprowadzić do obumarcia korzeni.
- Regularne nawożenie – z użyciem nawozów o dużej zawartości składników mineralnych, mikroelementów i niskiej ilości azoty. Nawozy typowo azotowe są niezalecane, gdyż zwiększają one masę liści i osłabiają kwitnienie, a w uprawie strelicji najważniejsze są właśnie efektowne kwiaty. Zasilanie prowadzi się co dwa tygodnie, w czasie wzrostu rośliny.
- Usuwanie kurzu z liści – poprzez przecieranie ich wilgotną ściereczkę. Niektórzy od czasu do czasu urządzają też roślinie szybki prysznic, ale tu trzeba bardzo uważać, żeby jej nie przelać.
- Przesadzanie do większej doniczki – co kilka lat, najlepiej po kwitnieniu, tak żeby zapewnić strelicji więcej miejsca i dosypać świeżego podłoża, umożliwiając rozrost korzeni.
- Właściwe zimowanie – w chłodniejszym pomieszczeniu (16-18 stopni), bez nawożenia i z ograniczeniem w tym czasie podlewania.
Czy strelicja kwitnie w domu?
Wiele osób uprawiających strelicję królewską przez długi czas może nie obserwować pojawiania się kwiatów, stąd pytanie czy strelicja kwitnie w domu. Odpowiedź jest jedna: tak, kwitnie, ale fakt ten jest ściśle uzależniony od tego, jakie stworzymy jej warunki. Brak kwiatów jest najczęściej powodem nieodpowiedniej pielęgnacji i przelewania podłoża w doniczce lub jego nadmiernego wysuszenia. Przyczyną problemu może być też złe podłoże np. za lekkie i mało gliniaste oraz źle dobra, na ciasna i za wąska doniczka.
Strelicja królewska – choroby
Na jakie choroby narażona jest strelicja królewska? W uprawie domowej są to przede wszystkim:
- Gnicie korzeni – w 99% przypadków wywołane nadmiernym podlewaniem rośliny i przesączeniem w ten sposób jej systemu korzeniowego. Do gnicia doprowadzić też może zbyt zwarte podłoże, zła doniczka – bez otworów odpływowych, a także niska temperatury uprawy rośliny, która naraża jej korzenie na gnicie. Nadmierna wilgoć i przemoczenie to najczęstszy problem generujących pojawianie się chorób tego gatunku
- Atak tarczników – małych owadów żerujących od dolnej strony liści. Na pierwszy rzut oka przypominają one owalne, szare tarczki i wydają się niegroźne, ale tak naprawdę wysysają z rośliny sok, prowadząc do żółknięcia liści. W dalszym etapie ich ataku można zaobserwować kleistą maź oblepiające liście. Owady usuwa się pojedynczo, pędzelkiem – co do jednego, a wszystkie zaatakowane części strelicji należy dodatkowo przetrzeć ściereczką nasączono bardzo mocno rozcieńczonym denaturatem. Przed tarcznikami roślinę może uchronić lepsza dbałość o przewiewne miejsce dla strelicji (ale bez przeciągu!) oraz poprawa wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym ją uprawiamy.
- Fytoftoroza – choroba korzeni wywołana ich zaatakowaniem przez grzyby. Grzyb wnika w głąb korzeni i do nasady pędów liściowych, sprawiając, że strelicja królewska zaczyna brązowieć na pędach, żółknąć na liściach i zamierać. W tej sytuacji całą roślinę należy pozbawić chorych korzeni i liści, a to, co zostanie przesadzić do zdrowego podłoża. Wsparciem mogą być biopreparaty grzybobójcze, ale bez zmiany podłoża i doniczki nawet nie warto po nie sięgać.
Czego nie lubi strelicja?
Do warunków, których nie lubi strelicja należą: nadmiar wody w podłożu (woda nie może stać!), przesuszenie ziemi, przeciąg, silny wiatr atakujący liście, chłód w pomieszczeniu – w okresie wegetacji, mróz – gatunek obumrze, ostre słońce oraz nieodpowiednia wilgotność powietrza.
Czy strelicja lubi słońce?
Pytanie o to czy strelicja lubi słońce należy rozpatrywać ze szczególną uwagą. Z jednej strony jest to roślina, która do życia potrzebuje jasności, światła i słońca, ale z drugiej jest bardzo wrażliwa na zbyt wysokie temperatury czy ostre promienie, które prowadzą do jej poparzeń. To właśnie dlatego nigdy nie stawia się doniczki na parapecie południowym, który jest najmocniej najsłoneczniony i wcale nie będzie dla niej dobry. Lekki cień latem też się przyda, ale wciąż w miejscu jasnym, strelicja nie preferuje ciemności!
Strelicja królewska cena
W sklepach ogrodniczych strelicja królewska cena to średnio od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za roślinę zależnie od jej wielkości. Młodą strelicję kupimy już za około 50 zł, ale za dorosłą, kilkuletnią i wysoką możemy zapłacić nawet 300 do 500 zł. Im większa roślina i lepiej odchowana – tym wyższa cena.