Świdośliwa lamarcka przywędrowała do nas ze wschodniej Kanady. Jest to roślina, która może przybierać postać zarówno krzewu jak i niewielkiego drzewka. Często możemy spotkać ją w przydomowych ogrodach, na działkach czy wszelkiego rodzaju strefach zieleni w miastach. Swoją popularność zawdzięcza niewielkim wymaganiom w stosunku do efektywnego wyglądu. Jest także rośliną mrozoodporną, co umożliwia sadzenie jej bezpośrednio do gleby. Świdośliwica larmacka spokojnie przetrwa polskie zimy, co jest warunkiem koniecznym przy wyborze roślin przydomowych. Jak wygląda Świdośliwa larmacka, jakie ma wymagania i jak wygląda jej pielęgnacja? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie poniżej.

Świdośliwa larmacka- charakterystyka.

Osiąga zazwyczaj maksymalnie 10 m wysokości i 3 m szerokości, choć w naszych ogrodach raczej dorasta do połowy tej maksymalnej wysokości. Charakteryzuje się liśćmi zaokrąglonymi u nasady i ostro zakończonymi u wierzchołka. Dodatkowo młode listki posiadają delikatne, białe włoski. Jesienią za to wybarwiają się intensywnie na czerwono oraz żółto. Oprócz liści, które same w sobie są niewątpliwą ozdobą, Świdośliwa larmacka odznacza się pięknymi kwiatami. Wiosną pojawiają się drobne, białe kwiatki zebrane w około 4-centymetrowe grona. Pod koniec czerwca pojawiają się z kolei owoce- kuliste, ciemno-czerwone a dojrzałe wręcz czarne. Owoce te są jak najbardziej jadalne. Można spożywać je prosto z krzewu, ale popularne są również wszelkie przetwory. Można z nich zrobić dżemy, konfitury, ciasta a nawet nalewki. Niektórzy lubią je także w postaci suszonej. Owoce Świdośliwy są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. 

Świdośliwa larmacka- wymagania.

Świdośliwa larmacka ma stosunkowo niewielkie wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Jak już wspomniano- jest mrozoodporna, więc spokojnie przetrwa polskie zimy. Stanowisko powinno być jednak dobrze nasłonecznione. Co do gleby, Świdośliwa nie jest mocno wybredna. Odczyn może być zarówno obojętny jak i lekko kwaśny. Źle znosi jednak suszę, ziemia musi być zatem wilgotna. Dużym plusem będzie gleba próchnicza.

Świdośliwa larmacka- pielęgnacja.

Świdośliwa larmacka nie jest szczególnie absorbująca, jeśli chodzi o pielęgnację. Nie lubi jednak suszy, więc w okresach bez deszczów może wymagać dodatkowego nawodnienia gleby. To, do czego warto się przyłożyć to jej okresowe przycinanie. Co prawda Świdośliwa sama wie, jak powinna się rozrastać. Jeśli jednak zależy nam na określonym wyglądzie naszego drzewka, to możemy przycinać je wczesną wiosną. Wtedy też zawsze należy usunąć stare, zniszczone gałęzie, które nie mają już szans na zaowocowanie.