Szare ściany cieszą się od lat dużą popularnością wśród projektantów- zarówno profesjonalnych jak i tych samozwańczych. Choć kolor ten wydaje się dość uniwersalny, to łatwo popełnić błąd aranżując go w nieodpowiednim miejscu czy zestawiając ze słabo współgrającymi dodatkami. Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać, by uniknąć zamienienia przytulnego salonu w pomieszczenie w stanie surowym ze wstawionymi jedynie meblami. Jeśli planujesz w swoim domu szare ściany, to zapoznaj się najpierw z kilkoma naszymi pomysłami i wskazówkami. 

Jednolicie szare ściany to błąd. 

Naprawdę rzadko które pomieszczenie będzie prezentować się dobrze, jeśli wszystkie ściany będą jednolicie szare. Sprawi to wrażenie niewykończonego wnętrza, będzie przytłaczające i surowe. Dobrze jest przełamać nasze szarości innym kolorem. Najczęściej spotykanym i najbardziej uniwersalnym połączeniem jest to z bielą. Pomieszczenie nabierze życia i wbrew pozorom stanie się dużo przytulniejsze. 

Szare dodatki.

Szare dodatki jak najbardziej będą pasowały do naszych szarych ścian pod warunkiem, że nie będą się ze sobą zlewać. Przykładowo- ściana, na której znajduje się okno powinna być biała, ewentualnie w innym kolorze, który wybraliśmy, jeśli możemy pozwolić sobie na takie odważne połączenie kolorystyczne. Wtedy szare zasłony, które zawisną na nim, nie wtopią się w tło i będą współgrać z otoczeniem. Podobnie meble- jeśli decydujemy się na szary komplet wypoczynkowy, to powinien być on ustawiony na tle białej ściany. 

Inne dodatki. 

Do szarych ścian, zwłaszcza tych połączonych z bielą pasują wszelkie jaskrawe kolory. Najpopularniejsze zestawienia to te z intensywną żółcią, czerwienią czy niebieskim. Warto jednak wtedy postawić na ograniczoną ilość takich przedmiotów oraz wybranie jednego koloru. Szara ściana będzie świetnie wyglądała na przykład z czerwonym kompletem wypoczynkowym. Będzie stanowiła ona kontrastujące centrum. Jeśli jednak przesadzimy z ilością kolorów, to powstanie zwyczajne, wielobarwne pomieszczenie jakich wiele i straci pierwotny zamysł. 

Oświetlenie. 

Szare ściany lubią dużą ilość światła. W ciemnych pomieszczeniach sprawią wrażenie ponurych. Najlepszym światłem będzie oczywiście to naturalne. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to musimy zaopatrzyć się w dobre źródło światła sztucznego. 

Beton architektoniczny.

Beton architektoniczny jest wyjątkowo popularny w ostatnich czasach. Jest on podobny w nakładaniu do zwykłego gipsu, więc nie wymaga wiele umiejętności. Posiada fakturę, dzięki czemu ściana wygląda jak w stanie surowym. To świetne wykończenie wnętrz typu loft. Warto jednak zachować umiar i nie kłaść go na wszystkie powierzchnie, bo może okazać się, że przytłacza nas aż taka surowość pomieszczenia. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]