Zamek w Rabsztynie znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd, nieopodal Olkusza. Można tu dojść pieszo lub dojechać na rowerze, przy wejściu na wzniesienie znajduje się także niewielki parking. Trasa do celu zajmuje zaledwie kilka minut. Ze szczytu rozpościera się ciekawa panorama okolicy – co potwierdza słuszność lokalizacji zamku właśnie w tym miejscu. Nawet jeżeli nie masz czasu na zwiedzanie obiektu to krótki spacer na szczyt i obejrzenie go z zewnątrz będzie równie ciekawym przeżyciem.

Zamek w Rabsztynie — historia

Nazwa Zamku w Rabsztynie wywodzi się z języka niemieckiego – Rabestein i oznacza kruczą skałę. Na szczycie wapiennego wzgórza zwiedzać dziś można ruiny dawnej warowni, która wybudowana została w stylu gotyckim w połowie XIII wieku. Nie jest wiadomo, kto dokładnie był fundatorem budowli. Wskazywany jest ród Toporczyków z Morawicy, Wacław II oraz biskup Jan Muskata. Był to obiekt drewniany, a murowany stał się dzięki Kazimierzowi WIelkiemu.

W XV wieku zamek posiadał czterokondygnacyjną wieżę, w której znajdowało się więzienie, zbrojownia spichlerz i pomieszczenia mieszkalne. Na przestrzeni kolejnych stuleci zamek się rozrastał. Niestety jego losy nie należały do najłatwiejszych. W czasie potopu szwedzkiego warownia została zniszczona i nie została ponownie odbudowana. Na poczatku XIX wieku zamek został opuszczony, a baszta i część murów obronnych została wysadzona. Dokonali tego poszukiwacze skarbów. Sporo murów zostało takze rozebranych przez okoliczną ludność, która potrzebowała budulca na swe domy i zabudowania gospodarcze.

W XXI wieku podjęto decyzję o częściowej odbudowie zamku. Ostatnią rewitalizację ruiny przeszły w 2016 roku: naprawiono mury, zrekonstruowano piwnice i przeprowadzono wiele prac mających na celu zabezpieczenie zamku. Oprócz prac naprawczych, rekonstrukcyjnych i konserwatorskich ukazano także mury wieży narożnej, która została odkryta podczas badań archeologicznych w 2014 roku.

Zamek w Rabsztynie – zwiedzanie

W ramach zwiedzania można obejrzeć ekspozycję o historii zamku wraz z makietą, repliki broni oraz artefakty znalezione podczas prac archeologicznych. Warto także wejść na wieżę, z które rozpościera się panorama okolicy. W zamku znajduje się również kawiarnia, gdzie można napić się kawy. Obecnym opiekunem zamku jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Zamek otwarty jest do zwiedzania przez część roku:

  • maj, czerwiec, sierpień: wtorek – piątek 10:00- 18:00, sobota i niedziela 10:00- 19:00
  • lipiec: wtorek – piątek 10:00- 18:00, sobota i niedziela 10:00- 20:00
  • wrzesień, październik: wtorek – piątek 10:00 – 17:00, sobota i niedziela 10:00- 18:00.

Ceny biletów są następujace:

  • wtorek – piątek: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 8 zł
  • sobota – niedziela: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł.

Usługi dodatkowe:

  • przewodnik 60 zł
  • audioguide 5 zł

W soboty i niedziele, w cenie biletu, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Przewodnicy dostępni są:

  • od stycznia do maja: 11.00, 13.00 i 15.00
  • od czerwca do sierpnia: 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00
  • od września do grudnia: 11.00, 13.00 i 15.00.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]