Urządzanie mieszkania zgodnie z zasadami feng shui, czyli starożytnej chińskiej praktyki planowania przestrzeni ma poza czysto wizualnym, pięknym efektem, znacznie głębsze znaczenie. Kolorystyka, sposób ustawienia mebli i dodatki są tutaj rozmieszczane tak, by osiągnąć maksymalną zgodność ze środowiskiem naturalnym. Wszystko to, co znajduje się w mieszkaniu i w jaki sposób zostało w nim umieszczone, ma zmierzać wprost do zapewniania domownikom spokoju, harmonii, zdrowia i emocjonalnej stabilności.

Aranżacja feng shui – od czego zacząć?

Zaprojektowanie wnętrza zgodnie z regułami sztuki, jaką jest feng shui wymaga od nas poznania kilku podstawowych zasad takiego planowania domu. Oczywiście, możemy to zadanie w całości zlecić specjalistom, ale ponieważ wielu z nas po prostu chce wiedzieć, na czym ona polega, to dobrze jest ją sobie przybliżyć.

Pięć najważniejszych reguł:

  1. Yin i Yang – na każdym etapie urządzania zwracamy uwagę na dwie przeciwstawne energie, które w przyrodzie, jak i w życiu wzajemnie się uzupełniają. Yin – energia cienia, bierności, chłodu, Yang – energia słońca, aktywności, ognia i ziemi. W każdym mieszkaniu muszą się one wzajemnie przenikać
  2. Osiem tygramów (siatka Bagua) – mieszkanie jako siatka podzielona na osiem, a czasem dziewięć ważnych elementów. Każdy z nich aranżuje się zgodnie z ich naturą: kariera, wiedza, małżeństwo, rodzina i zdrowia, dzieci, pomocni ludzie, reputacja.
  3. Energia Chi – jak płynie przez mieszkanie i czy jej kierunek jest dobry dla zdrowia i rozwoju domowników?
  4. Zasada pięciu żywiołów – to niejako rozszerzenie pierwsze zasady Yin i Yang, W mieszkaniu powinno znaleźć się pięć podtypów energetycznych reprezentowanych przez konkretne meble, kolory i dodatki. Są to energia wody, drzewa, ognia, ziemi i metalu.
  5. Ruch – w feng shui jest oczywiste, że energia cały czas krąży w przyrodzie i musi mieć zapewniony odpowiedni przepływ. W aranżacji wnętrz pilnuje się tego, by ów przepływ nie był blokowany.

Na jakie konkretne elementy zwrócić uwagę urządzając wnętrze?

  • Dużo światła słonecznego czyli lepsza energia
  • Maksymalnie naturalne materiały
  • Estetyka. We wnętrzach liczy się funkcjonalność, czystość, ładne wykonanie.
  • Przestronne, duże wejście do domu – tylko otwartość działa dobrze na rozwój domowników.
  • Kolory: łagodne i aktywne
  • Odpowiednie ustawienie sprzętów AGD tak, by żywioły im przypisane się ze sobą nie łączyły. Przykład: kuchenka gazowa (ogień) nie może stać obok zmywarki (woda).
  • Ozdoby o silnej, dobrej energii, które odganiać będą to, co negatywne np. kryształki, lustra feng shui, obrazy z naturą, dzwonki chińskie.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]