Projektując wnętrza, architekci często skupiają się na wprowadzeniu do wnętrza nowoczesności i elegancji. Oczywistym wręcz elementem jest wybór mebli i elementów dekoracyjnych, ale nie jest to jedyny sposób nadania pomieszczeniu określonego charakteru. Podłoga i wykończenie ścian stanowi grunt i swoiste fundamenty dla całości wystroju. Gładkie, jednokolorowe powierzchnie dominujące przez wiele ostatnich lat, ewentualnie uzupełniane np. Obrazami, czy zegarami, są spotykane coraz rzadziej. We wnętrzach pojawia się wykorzystanie różnych struktur i materiałów dopasowanych do danego stylu czy projektu. Jednym z ciekawszych rozwiązań, które obecnie cały czas coraz bardziej zyskuje na popularności, jest wykorzystanie sztukaterii na ścianach, która potrafi całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia.

Czym jest sztukateria?

Sztukaterią to element dekoracyjny, który mocowany jest, najczęściej za pomocą kleju, do ściany, sufitu lub innej powierzchni stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pierwsze sztukaterie sięgają czasów starożytnych, gdzie występowały w postaci bogato zdobionych kolumn, bardzo charakterystycznych dla tamtego okresu. Latami ewoluowała, pojawiając się w architekturze renesansu, a następnie, zyskując ogromną popularność, w baroku i rokoko. Na przestrzeni lat sztukateria wykonywana była z różnych materiałów- od początkowych w postaci kamienia i drewna po najczęściej używane aktualnie, czyli styropian, czy polipropylen. W zależności od materiału, z którego powstają, różnią się oczywiście wytrzymałością.

Sztukateria na ścianach.

Aktualnie w kontekście dekoracji ścian sztukateria pojawia się jako kilka różnych sposobów wykorzystania występujących zarówno pojedynczo, jak i w dowolnej konfiguracji, zależnej od aranżacji i projektu wnętrza. Najczęściej spotykamy ją w postaci listwy przypodłogowej, gzymsu przy suficie uzupełnionego listwą mniej więcej w 1/3 wysokości pomieszczenia. Taką konfigurację możemy uzupełnić tzn. „okienkami”, czyli listwami ułożonymi w prostokąty między listwą środkową a sufitem. Takie rozwiązanie nie tylko nadaje wnętrzu elegancję przywodzącą na myśl styl barokowy, ale także pozwalają modulować poczuciem wysokości pomieszczenia- w zależności od proporcji. Sztukateria na ścianach może być dodatkowo uzupełniona innymi elementami np. Tapetą, w różnej kolorystyce, lub zastosowaniem luster, które w połączeniu nadadzą wnętrzu ciekawy charakter. Daje ona jak widać szeroką gamę możliwych rozwiązań przy tworzeniu projektu danej przestrzeni.