Turkuć Podjadek- zwalczanie tego gościa to czasem nie lada wyzwanie. To jeden z największych owadów żyjących w Polsce. Dorosły osobnik osiąga nawet do 7 cm długości. Charakterystyczny jest też dość mocno rozbudowany pancerz i dwie pary skrzydeł. Dzięki temu ciężko pomylić go z innym owadem, kiedy mamy okazję zobaczyć go w całej okazałości. O to jednak musimy się postarać. Podjadek żyje pod ziemią. Tworzy pokaźne tunele i wychodzi jedynie nocą. Żywi się bulwami i korzeniami roślin, lecz także innymi szkodnikami, takimi jak ślimaki, larwy czy dżdżownice. W pewnych warunkach może okazać się więc naszym przyjacielem. Jeśli jednak brakuje mu żywego pożywienia, to szybko zabierze się za nasze uprawy. Potrafi narobić sporych szkód. Jeśli uważasz, że twoje plony atakuje Turkuć Podjadek, zwalczanie nie jest tak trudne, jak ci się wydaje. Wystarczy znać kilka sposobów. 

  1. Czarna Olsza. 

Jeśli jest coś, czego Turkuć Podjadek nie cierpi, to z pewnością jest to Czarna Olsza. Jej zapach skutecznie zniechęci nieproszonych gości do zamieszkania w naszym ogrodzie. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy od razu sadzić drzewka. Wystarczy kilka gałązek ułożonych w pobliżu naszych upraw. Trzeba jednak użyć odpowiedniej ilości do wielkości naszych grządek. Podobnie działają też szałwia, szachownica kostkowata czy macierzanka. 

  1. Większe szkodniki.

Choć to zazwyczaj Turkuć Podjadek zjada inne szkodniki w naszym ogrodzie, to i na niego znajdą się większe i silniejsze okazy. Naturalnym wrogiem Podjadka są choćby krety i jeże. Ciężko co prawda zorganizować takie zwierzątko na poczekaniu, ale warto o tym wiedzieć. Możemy wtedy zadziałać zapobiegawczo i stworzyć warunki przyjazne ich zamieszkaniu. Wiemy już też, że może niekoniecznie trzeba się ich pozbywać, kiedy już się pojawią, jeśli nie sprawiają kłopotów. 

  1. Pułapki.

Turkuć Podjadek jest na tyle dużym owadem, że można całkiem efektywnie schwytać go w domową pułapkę. W okolicach ich tuneli ustawiamy słoik z wodą na dnie i przykrywamy deseczką lub trawą. Następnie pozostaje czekać. Pamiętajmy jednak o pokaźnych rozmiarach owada. Jeśli naczynie będzie zbyt małe, bez problemu wydostanie się on z potrzasku. 

  1. Gotowe preparaty.

Na rynku nie ma zbyt dużego wyboru gotowych preparatów zwalczających Turkucia. Możemy jednak odnaleźć Biochron, który działa zarówno na Podjadka jak i krety oraz nornice. Jest to preparat organiczny działający na zasadzie nawozu. Możemy więc bez obaw stosować go w pobliżu naszych upraw tak często, jak przyjdzie potrzeba.