Według szacunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) oraz Komisji Europejskiej, w Europie blisko jeden na dziesięć gatunków pszczół stoi w obliczu zagrożenia wyginięciem. Lidl Polska, w odpowiedzi na ten problem, postanowił działać na rzecz ochrony tych kluczowych dla ekosystemu owadów, tworząc przy swoich sklepach łąki kwietne. Sieć ma w planach stworzenie łąk o łącznej powierzchni 40 tys. m kw. w swoich projektowanych centrach dystrybucyjnych.

Człowiek i zmiany klimatyczne wpływają negatywnie na środowisko naturalne, w tym na populację pszczół i innych zapylaczy, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, prawie 90% roślin kwitnących i ponad 75% upraw spożywczych zależy od pracy zapylaczy. Aby wspierać bioróżnorodność, Lidl Polska zainicjował sadzenie łąk kwietnych, które mogą wspierać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąki te, których łączna powierzchnia wynosi obecnie 129 tys. m kw., zlokalizowane są przy sklepach i magazynach sieci, a kolejne 40 tys. m kw. ma zostać posadzonych w planowanych centrach dystrybucyjnych.

Korzyści z sadzenia łąk kwietnych

Łąki kwietne oferują wiele ekologicznych korzyści w porównaniu do tradycyjnych trawników. Długie korzenie roślin polnych pozwalają im wchłaniać dwukrotnie więcej wody niż trawa, co jest szczególnie korzystne w czasie susz oraz obfitych opadów, zapobiegając podtopieniom. Ponadto, łąki kwietne nie wymagają użycia chemikaliów ani nawozów i potrzebują koszenia tylko dwa razy w sezonie, w przeciwieństwie do trawników, które wymagają około 20 koszeń rocznie. Dodatkowo, łąki kwietne pomagają w walce ze smogiem i ochładzają powietrze, co przyczynia się do poprawy jakości środowiska miejskiego.

Poszanowanie bioróżnorodności to jeden z filarów strategii CSR w Lidl Polska. Swoimi działaniami chcemy zmieniać świat na lepsze i dokładać swoją cegiełkę do ochrony bioróżnorodności. Zdecydowaliśmy się na sadzenie łąk kwietnych, aby zapewnić odpowiednie warunki zapylaczom, które odgrywają istotną rolę w przyrodzie. Rozwiązanie to jest zdecydowanie bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska, dlatego z ogromną radością wprowadziliśmy je przy wybranych sklepach i centrach dystrybucyjnych Lidl. Wierzymy, że w ten sposób zainspirujemy inne podmioty na rynku do tworzenia łąk i wspierania bioróżnorodności, która ma wpływ na ochronę klimatu – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska.

Obecnie łąki kwietne Lidl Polska znajdują się przy 15 sklepach oraz 2 centrach dystrybucyjnych. Podczas ich zakładania używa się wieloletnich mieszanki kwiatów i roślin polnych. W ich skład wchodzą różnorodne gatunki, takie jak chaber bławatek, gipsówka wytworna, jeżówka purpurowa, len zwyczajny, maciejka dwuroga czy nagietek lekarski.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]