Filozofia wabi-sabi

Filozofia wabi-sabi wywodzi się z połączenia dwóch pojęć. Wabi oznacza pokorę i prostotę, w harmonii z naturą, i opisuje osobę, która jest zadowolona z tego, co ma, i jest skłonna ograniczyć swoje potrzeby. Z kolei Sabi wiąże się z upływem czasu, przemijaniem i pięknem naturalnego starzenia się. Medytacja oznacza akceptację naturalnego cyklu narodzin i śmierci oraz docenienie niedoskonałości, jakie niesie ze sobą życie. W połączeniu, wabi i sabi odzwierciedlają szczególny światopogląd i sposób odczuwania, który koncentruje się na harmonii i autentyczności tego, co proste, skromne, tajemnicze i ulotne.

Wabi- sabi w aranżacji wnętrz.

Aranżacje w tym stylu opierają się na formach nieidealnych i takich, które muszą być przede wszystkim autentyczne. Wabi-sabi to styl, który przypadnie do gustu osobom ceniącym naturalność i prostotę, a więc tym, którzy utożsamiają się z modnym od kilku sezonów stylem rustykalnym. Zdaniem wielu to właśnie moda z dalekiej Japonii będzie w najbliższych miesiącach będzie sukcesywnie zastępować pełną przepychu modę europejską . To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają pomysłu na stworzenie wnętrz o niepowtarzalnym charakterze, które będą zachwycać naturalnością i brakiem przepychu. 

Na jakie materiały i kolory postawić?

Jeśli chcemy urządzić wnętrze zgodnie z japońską filozofią, musimy pamiętać o wykorzystaniu naturalnych materiałów, zwłaszcza tych antycznych. Jeśli chodzi o tkaniny, stawiamy przede wszystkim na len: poduszki czy narzuty wykonane z tego materiału, nawet jeśli mogą się jeszcze marszczyć, wpisują się w filozofię „niedoskonałości”. Drugą ważną kwestią są kolory na ścianach: w przypadku stylu wabi-sabi wybieramy głównie kolory neutralne, tzw. kolory ziemi, takie jak beż, brąz, jasnoszary. Dzięki zastosowaniu takich kolorów wnętrze wydaje się bardziej przytulne, ale też optycznie większe. 

Pamiętajmy, że wabi-sabi to styl, który oryginalnie wywodzi się z Japonii, gdzie w krainie wschodzącego słońca ceni się proste i skromne rozwiązania, więc nie popadajmy w przesadę z kolorami i symetrią, co to właściwie znaczy? Unikamy geometrycznych wzorów, kupujemy piękne naczynia w tym samym kolorze, czy kończymy z równym układaniem poduszek na sofie. Wnętrza inspirowane tym stylem mają sprawiać wrażenie miejsca, w którym się żyje i mieszka. Aby podsumować styl wabi-sabi, wystarczyłoby niemal jedno słowo: autentyczność, która jest kluczem do zrozumienia zadrapań, chropowatych ścian czy lekko uszkodzonych przedmiotów, sugerujących, że wnętrza są użytkowane z miłością, a nie zachwytem. Wabi-sabi to styl, który skupia się mniej na przedmiotach niż na ludziach, którzy zamieszkują daną przestrzeń, i w tym właśnie tkwi piękno tej filozofii.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]