To, czy decydujemy się na wannę zabudowaną czy też niezabudowaną zależne jest najczęściej od gotowego projektu stworzonego przez specjalistę. Co jednak, jeśli to my sami projektujemy naszą łazienkę lub przymierzamy się jedynie do wymiany tego jednego elementu? Musimy wtedy podjąć sporo decyzji. Jedną z nich jest to, czy planujemy zamontowanie wanny z zabudową czy też wolnostojącej. Każda z tych opcji ma swoich zwolenników w zależności od upodobań. Oba warianty posiadają jednak plusy i minusy bardziej techniczne, które nie są już kwestią gustu a wpływają na późniejsze użytkowanie. Zanim zadecydujesz, jaką wannę zamontujesz w twojej łazience, rozważ obydwie możliwości.
Wanny bez zabudowy- zalety i wady.
Wanny bez zabudowy, inaczej wolnostojące najczęściej spotkamy w łazienkach projektowanych kilka lat temu, kiedy zabudowy nie były jeszcze tak modne jak dziś. Nie znaczy to, że współczesne wnętrza nie uwzględniają ich zupełnie. Wręcz przeciwnie- zwłaszcza styl glamour uwielbia ozdobne, wolnostojące wanny o nietuzinkowych kształtach. Zaletą jest wtedy zdecydowanie to, że zdobią one wnętrze i nadają ekskluzywnego wyglądu. Dużą zaletą jest różnorodność kształtów i rodzajów, a co za tym idzie- wybór produktów na rynku. Ze względu na łatwy montaż możemy swobodnie ustawić ją w każdym miejscu- wystarczy przyłączenie do kanalizacji. Nie musi ona łączyć się z resztą zabudowy oraz, jak to bywa najczęściej z wannami zabudowanymi- dwoma ścianami. To gwarantuje oczywiście również łatwiejszą wymianę na nowy model. W wypadku wanny wolnostojącej, zmiana jej nie musi wiązać się z remontem pomieszczenia. Podobnie w razie usterki, łatwiej dostać się do całej instalacji i wykonać szybką naprawę. Ze względu na różnorodność kształtów i to, że wanny wolnostojące są bardziej ozdobne, musimy liczyć się niestety z wyższymi cenami niż w wypadku najprostszych modeli pod zabudowę. W codziennym użytkowaniu będą wymagały też więcej uwagi. Szczególnie dotyczy to modeli na nóżkach, gdzie między podłogą a wanną pozostaje przestrzeń idealna do gromadzenia się kurzu.
Wanny z zabudową- zalety i wady.
Wanny z zabudową są stosunkowo tańsze od modeli wolnostojących. Oszczędzają miejsce w małych pomieszczeniach, ponieważ mogą bezpośrednio przylegać do ścian. Łatwiej utrzymać także czystość na co dzień- nie mamy przestrzeni między wanną a podłogą, w której gromadzi się kurz. Samą wannę musimy czyścić tylko od środka, co odejmuje połowę pracy. Niestety są zdecydowanie mniej ustawne od modeli wolnostojących, ponieważ muszą przylegać do ścian. Również instalacja kanalizacji bywa w nich bardziej skomplikowana, a co za tym idzie- kosztowna. Nie trzeba chyba wspominać o kłopotach z dostępnością do niej w razie awarii, czy chęci remontu i wymiany samej wanny z zabudową.