Pytony są jednymi z najbardziej znanych i jednocześnie najpiękniejszych węży na świecie. Najczęściej podziwiamy je w ogrodach zoologicznych, ale jest też wielu fanów hodowania tych niezwykłych zwierząt w domowych terrariach. Sam pyton królewski, jako jeden z najmniejszych przedstawicieli całego gatunku należy właśnie do tych, które chętnie pojawiają się w eksperckich terrariach domowych. Zachwyca ubarwieniem i nie straszy rozmiarami.

Pyton królewski – co warto o nim wiedzieć?

Najstarszy, żyjący w niewoli pyton tego gatunku osiągnął wiek blisko trzydziestu lat, dlatego już na początku trzeba wiedzieć, że jest to gatunek długożyjący i za jego hodowlę nie powinno się brać pod wpływem impulsu czy chwili. To węże wymagające, w naturze spędzające najwięcej czasu na ziemi i w norach, szczególnie aktywne nocą i doskonale przemieszczające się po drzewach. Jego rozmieszczenie na świecie jest nieregularne, ale najczęściej spotyka się go w Afryce Zachodniej i Środkowej, Sudanie, Ugandzie i w ponad dziewiętnastu krajach całego świata.

Ważne: jako jeden z niewielu gatunków pytona, nie jest zagrożony wyginięciem a lista IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) określa go mianem gatunku najmniejszej troski.

Hodowla węża w terrariach – ważne zasady

Posiadanie w domu pytona królewskiego wymaga jego rejestracji. To, że należy on do gatunków mniejszej troski (poza specyficznymi regionami, w których objęty jest wyższą ochroną) nie znaczy, że można go hodować bez ograniczeń. Nadzór nad taką hodowlą jest dziś obowiązkowy.

  • Okazy pochodzące z odłowu w naturze mogą przejawiać trudności z przyjmowaniem jedzenia w niewoli
  • Podatny na infekcje układu pokarmowego, więc trzeba się liczyć z czasem z kosztami leczenia tego węża
  • Pokarm: ptaki i gryzonie, m.in. myszy, szczury, chomiki, młode kurczęta, myszoskoczki. Młode karminy raz w tygodniu, a dorosłe co 10 do 14 dni.
  • W niewoli wąż jest raczej łagodny, a w sytuacji zagrożenia nie atakuje, a zwija się w kulkę, chowając głowę do środka
  • Nie jest jadowity, ale gryzie! Sytuacja, w której zdecyduje się ugryźć musi być dla niego bardzo nerwowa i jak podkreślają specjaliści, robi to dopiero wtedy, kiedy znajdzie się na skraju niebezpieczeństwa i będzie wręcz przyparty do muru
  • Terrarium powinno być dopasowane do wielkości węża i zmieniane wraz z jego wzrostem. Dodatkowo wewnątrz muszą zostać wydzielone 3 strefy: ciepła, pośrednia i chłodna. W każdej z nich cenna będzie naturalna roślinność i miejsca kryjówek maksymalnie zbliżone do naturalnych
  • Uwaga: wąż jest niezwykle ciekawski, dlatego terrarium musi być mocno zabezpieczone przed jego ucieczką

Pyton tego gatunku kosztuje od 150 do około 600 zł.