Pyton królewski, znany również jako pyton kulisty, to niejadowity gatunek węża, który pochodzi z Afryki Zachodniej i Środkowej. Te węże są popularnymi zwierzętami domowymi ze względu na ich mały rozmiar, potulną naturę i szeroką gamę odmian kolorystycznych.
Średni rozmiar dorosłego pytona królewskiego wynosi od 3 do 5 stóp, co czyni je doskonałym wyborem dla osób z ograniczoną przestrzenią. Są również znane z tego, że są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i łatwe w pielęgnacji. Na ogół są posłuszni i są świetnymi zwierzętami domowymi zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących właścicieli węży.
Jedną z najbardziej zauważalnych cech pytona królewskiego jest ich szeroka gama odmian kolorystycznych. Węże te występują w różnych kolorach, w tym albinosach, pastelach i morfach, które mają różne wzory i kolory. To sprawiło, że są popularnym wyborem wśród entuzjastów gadów, którzy lubią wyzwania związane z hodowlą różnych odmian.
Jeśli chodzi o opiekę, pytony królewskie wymagają ciepłego i wilgotnego środowiska. Powinny być trzymane w obudowie o zakresie temperatur 78-82 stopni Fahrenheita z punktem wygrzewania 88-92 stopni Fahrenheita. Potrzebują również skrytki do schronienia, miski na wodę do picia i moczenia oraz lampy grzewczej, która zapewni ciepło.
Jeśli chodzi o żywienie, pytony królewskie są przede wszystkim zjadaczami gryzoni, a ich dieta powinna składać się z myszy lub szczurów. Ważne jest, aby pamiętać, że należy je karmić wstępnie zabitą zdobyczą, ponieważ żywa zdobycz może spowodować zranienie węża.
Pyton królewski – co warto o nim wiedzieć?
Najstarszy, żyjący w niewoli pyton tego gatunku osiągnął wiek blisko trzydziestu lat, dlatego już na początku trzeba wiedzieć, że jest to gatunek długożyjący i za jego hodowlę nie powinno się brać pod wpływem impulsu czy chwili. To węże wymagające, w naturze spędzające najwięcej czasu na ziemi i w norach, szczególnie aktywne nocą i doskonale przemieszczające się po drzewach. Jego rozmieszczenie na świecie jest nieregularne, ale najczęściej spotyka się go w Afryce Zachodniej i Środkowej, Sudanie, Ugandzie i w ponad dziewiętnastu krajach całego świata.
Ważne: jako jeden z niewielu gatunków pytona, nie jest zagrożony wyginięciem a lista IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) określa go mianem gatunku najmniejszej troski.
Pyton królewski – Odmiany
Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że w obrębie tego gatunku dostępna jest szeroka gama odmian kolorów i wzorów.
Jedną z najbardziej znanych odmian jest albinos, który ma bladożółte lub białe zabarwienie z czerwonymi oczami. Albinos jest spowodowany mutacją genetyczną, która wpływa na produkcję melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za ubarwienie węży.
Inną popularną odmianą jest pająk, który ma unikalny wzór czarno-białych znaczeń na ciele. Ta przemiana jest spowodowana mutacją genetyczną, która wpływa na dystrybucję melaniny w skórze węża.
Kolejną odmianą, która staje się coraz bardziej popularna, jest pastel. Pastelowa odmiana ma blade, kremowe zabarwienie i jest spowodowana mutacją genetyczną, która wpływa na rozmieszczenie melaniny w skórze węża.
Odmiana srokaty to kolejna popularna odmiana, która ma unikalny wzór białych i czarnych plam na ciele. Ta przemiana jest spowodowana mutacją genetyczną, która wpływa na dystrybucję melaniny w skórze węża.
Odmiana Lesser Platinum to piękna odmiana o bladosrebrnym zabarwieniu z czarnymi i białymi plamami. Ta przemiana jest spowodowana mutacją genetyczną, która wpływa na dystrybucję melaniny w skórze węża.
Pyton Królewski to nie tylko świetny sposób na dodanie koloru i piękna do kolekcji zwierząt, ale także wspaniałe projekty hodowlane. Przy tak wielu różnych dostępnych odmianach, każdy znajdzie coś dla siebie.
Niezależnie od tego, czy szukasz określonego koloru lub wzoru, czy po prostu chcesz dodać wyjątkowego i pięknego węża do swojej kolekcji, Pyton Królewski ma coś do zaoferowania. Przy odpowiedniej opiece i uwadze te węże mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi na długie lata.
Hodowla węża w terrariach – ważne zasady
Posiadanie w domu pytona królewskiego wymaga jego rejestracji. To, że należy on do gatunków mniejszej troski (poza specyficznymi regionami, w których objęty jest wyższą ochroną) nie znaczy, że można go hodować bez ograniczeń. Nadzór nad taką hodowlą jest dziś obowiązkowy.
- Okazy pochodzące z odłowu w naturze mogą przejawiać trudności z przyjmowaniem jedzenia w niewoli
- Podatny na infekcje układu pokarmowego, więc trzeba się liczyć z czasem z kosztami leczenia tego węża
- Pokarm: ptaki i gryzonie, m.in. myszy, szczury, chomiki, młode kurczęta, myszoskoczki. Młode karminy raz w tygodniu, a dorosłe co 10 do 14 dni.
- W niewoli wąż jest raczej łagodny, a w sytuacji zagrożenia nie atakuje, a zwija się w kulkę, chowając głowę do środka
- Nie jest jadowity, ale gryzie! Sytuacja, w której zdecyduje się ugryźć musi być dla niego bardzo nerwowa i jak podkreślają specjaliści, robi to dopiero wtedy, kiedy znajdzie się na skraju niebezpieczeństwa i będzie wręcz przyparty do muru
- Terrarium powinno być dopasowane do wielkości węża i zmieniane wraz z jego wzrostem. Dodatkowo wewnątrz muszą zostać wydzielone 3 strefy: ciepła, pośrednia i chłodna. W każdej z nich cenna będzie naturalna roślinność i miejsca kryjówek maksymalnie zbliżone do naturalnych
- Uwaga: wąż jest niezwykle ciekawski, dlatego terrarium musi być mocno zabezpieczone przed jego ucieczką
Pyton tego gatunku kosztuje od 150 do około 600 zł.