Etna to wciąż czynny stratowulkan i znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest najwyższym i największym stożkiem wulkanicznym w Europie. Według geologów wulkan mógł powstać ok. 500 tys. lat temu. Pierwsze informacje o jego aktywności pochodzą z 1500 roku p.n.e., a od tamtego momentu było już ponad 200 wybuchów, ostatni miał miejsce w lutym 2022 roku. Mimo tego Etna cały czas jest dostępna dla ruchu turystycznego, a w spokojniejszych okresach można wspiąć się na jej wierzchołek.

Etna — największy i najwyższy wulkan w Europie

Nazwa wulkanu pochodzi od greckiego słowa aitho, które oznacza palić, lub fenickiego attano – piec, palenisko. Jednak Etna to nie jedyna nazwa tego największego i najwyższego wulkanu w Europie. Sycylijczycy nazywają go także Mungibeddu, Muntagna lub Mongibello. Ta ostatnia nazwa używana jest głównie w odniesieniu do samego szczytu Etny.

Etna ma wysokość około 3340 m n.p.m., która z uwagi na jego aktywność ulega ciągłej zmianie. Wulkan raz jest wyższy, a raz niższy. Największą wysokość do tej pory miał w 1865 roku – ok. 3390 m n.p.m. Powierzchnia Etny to co najmniej 1250 metrów kwadratowych, a w obwodzie ma ponad 135 km.

Wulkan kształtem przypomina elipsę o wymiarach 47 na 38 km. Od strony wschodniej charakteryzuje się stromymi ścianami. Ma w sumie cztery kratery, z czego najstarszy północno-wschodni, który powstał w 1911 roku, jest najwyższym punktem wulkanu. Kolejne dwa kratery powstały w 1945 i 1968 roku. Najmłodszy jest krater południowo-wschodni, który powstał w 1971 roku. Etna ma jeszcze ponad 270 innych, nieaktywnych już kraterów bocznych.

W 1987 roku część obszaru wulkanu weszła pod ochronę w ramach Parku Regionalnego Etna, którego powierzchnia zajmuje 580 km kw. Znajduje się tu ok. 200 jaskiń, które utworzyła płynąca lawa. Są one wykorzystywane przez turystów jako schronienie. Są też miejscem pochówków i magazynowania śniegu. Ponadto, Od 2013 roku Etna znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Etna jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów świata i cały czas jest realnym zagrożeniem dla mieszkańców rejonu. W promieniu 5 km od Etny mieszka 78 osób, a w odległości 10 km – 3291 osób. Z wulkanu niemal cały czas wydobywają się gazy i para. W czasie erupcji Etna wyrzuca popiół i bomby wulkaniczne, a w przeszłości lawa zalewała powierzchnię oddaloną od wulkanu nawet o 16 km. Aktywność wulkanu nie jest jednak przeszkodą dla wielu mieszkających tam gatunków zwierząt. Na terenie lasów, bagien, łąk i skalnych półek występują m.in. żbiki, lisy, kuny, sokoły, myszołowy, gekony i zaskrońce.

Wulkan Etna — zwiedzanie

Etna jest główną atrakcją turystyczną na Sycylii, każdego roku tysiące turystów zdobywają ją pieszo, na rowerze lub konno. Na wysokość ok. 2000 m n.p.m. można dojechać autobusem. Później na wysokość 2500 m n.p.m. można dostać się kolejką linową, a następnie trzeba przesiąść się do samochodu terenowego lub dojść na wierzchołek pieszo.

Na wycieczkę najlepiej wybrać się wcześnie rano i w towarzystwie przewodnika, który wprowadzi nas w miejsca, gdzie obowiązuje zakaz wstępu np. na bardzo niebezpieczne kratery centralne czy do tuneli lawowych. Warto zadbać o odpowiednią odzież oraz obuwie. Najlepsze będą pełne buty dobrze trzymające stopy i kostki, z grubą podeszwą i długie spodnie oraz bluzę z długim rękawem do założenia, kiedy zrobi się chłodniej – nawet latem. Warto spakować też kurtkę przeciwdeszczową, chustkę i okulary przeciwsłoneczne.

Najlepszą porą roku na zwiedzanie Etny jest lato i jesień. Zimą także można wspinać się na wulkan, jednak trzeba pamiętać, że może tam być nawet kilka metrów śniegu, który czasem utrzymuje się nawet do maja. Wybierając się na Etnę, warto sprawdzić informacje na temat jej aktywności. W czasie erupcji zamknięte jest wejście na najwyższą część wulkanu i można wtedy zwiedzać jedynie niższe jego części.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]