Stromboli to jedna z siedemnastu wysp wchodzących w skład archipelagu liparyjskiego. Znajduje się na północ od Sycylii i liczy sobie ok. 600 mieszkańców. Jej najwyższym punktem jest stożek wulkanu, który ma wysokość 924 m n. p. m. Dodatkowo ma on głębokość wynoszącą 2 km. Wulkan Stromboli jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Ponieważ regularnie, co kilkanaście-kilkadziesiąt minut wyrzuca lawę oraz popiół, nazywano go największą latarnią morską.

Jak dostać się na wulkan Stromboli?

Wulkan Stromboli jest jednym z najdłużej czynnych źródeł lawy, wulkanolodzy szacują, że okres jego aktywności mógł rozpocząć się między 3000 a 1000 r. p.n.e. Cechą charakterystyczną tego miejsca są regularne odstępy między erupcjami, które wahają się od sekund do minut. Wypływy lawy są bardzo intensywne, ale krótkotrwałe. Dzięki temu, praktycznie każdy zwiedzający może trafić na moment wyrzutu lawy z krateru wulkanu.

Na wyspę Stromboli można się dostać drogą morską. Regularne kursy wodne odbywają się z miejscowości Milazzo na Sycylii, ale można tu także przypłynąć z Neapolu. Promy kursują także pomiędzy wyspami wchodzącymi w skład archipelagu Wysp Liparyjskich.

Obok wulkanu znajduje się noclegownia, w której spokojnie można spędzić noc. Warto jednak zarezerwować pokój na więcej niż jeden dzień, gdyż zwiedzenia wszystkiego w przeciągu 24 h nie jest możliwe. Można także wtedy wybrać się ultraklimatyczną wycieczkę nocną. Wtedy wybuchy wulkanu są szczególnie widowiskowe, gdyż do gry wchodzą wizualne, niezapomniane aspekty lawy. Taka nocna wycieczka na Stromboli z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć.

Wybierając się na wulkan Stromboli należy zaopatrzyć sie w ciepła odzież (na szczycie wulkanu potrafi być naprawdę zimno, nawet w porze letniej), specjalne buty trekingowe oraz kask i latarkę. Warto także zabrać maskę ze specjalnym filtrem, gdyż na szczycie wulkanu mogą znajdować się trujące gazy. Wejście na szczyt zajmuje ok. 3 h, a zejście ok .2 h, można tam spędzić od 30 do 90 minut.

Wulkan można zwiedzić wyłącznie z przewodnikiem. Takie wycieczki oferują firmy podróżnicze znajdujące się na Sycylii. Koszt to 28-35 euro. Nie wszystkie wycieczki jednak dochodzą na sam szczyt wulkanu, dlatego należy zwrócić uwagę w opisie oferty, którą jesteśmy zainteresowani.

Maksymalna liczba uczestników to 41 osób, które prowadzi 2 przewodników. Mimo obecności przewodnika, powinniśmy być odpowiednio przygotowani na wypadek dużej erupcji Stromboli.

Przede wszystkim warto zapisać sobie w telefonie numery alarmowe, aby w razie erupcji zawiadomić odpowiednie służby. Po drugie, w przypadku wylewającej się lawy, należy jak najszybciej się od niej oddalić. Należy iść do momentu, kiedy nie pojawią się pierwsze służby takie jak straż, czy karetka. Trzeba także wziąć numer telefonu do jednej z osób znajdujących się na końcu grupy.

Na szczyt można się dostać za pomocą 3 dostępnych ścieżek, przy czym przewodnicy zazwyczaj używają ich na zasadzie jednokierunkowości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]