Wielu osobom wulkan Wezuwiusz kojarzy się przede wszystkim z wielkim wybuchem, który miał miejsce 24 sierpnia 79 roku. W jego wyniku zniszczone zostały miasta południowych Włoch – Pompeje, Herkulanum i Stabie. Zostały one całkowicie przykryte warstwą popiołu, miejscami dochodzącą do 7 metrów grubości. Wezuwiusz to także największy symbol Neapolu i Zatoki Neapolitańskiej oraz jedna z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Każdego roku na jego szczyt wchodzą tłumy turystów. Dużo osób zastanawia się jednak, jak najlepiej dostać się na Wezuwiusza i czy warto go zwiedzić?

Wulkan Wezuwiusz — najważniejsze informacje

Wezuwiusz wznosi się na wysokość 1281 metrów, ale po każdej erupcji ta liczba się zmienia. Średnica krateru wynosi ponad 500 metrów, a jego głębokość 230 metrów. Jest to jeden z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. W połowie drogi na jego szczyt znajduje się obserwatorium wulkaniczne – Osservatorio Vesuviano, które bez przerwy rejestruje i bada aktywności Wezuwiusza. W 1995 roku teren wulkanu oraz jego okolicę ustanowiono parkiem narodowym – Parco Nazionale del Vesuvio, którego celem jest ochrona 612 gatunków roślin i 227 gatunków dzikich zwierząt żyjących u podnóża wulkanu.

Wezuwiusz to jeden z trzech aktywnych wulkanów we Włoszech (pozostałe dwa to Etna i Stromboli), a z jego wnętrza cały czas wydobywają się obłoki dymu. Obecnie teren wokół Wezuwiusza zamieszkują 3 miliony ludzi, a od Neapolu dzieli go zaledwie 9 km, co powoduje, że jest tak niebezpieczny. Dlatego kolejna erupcja o sile tej, która zniszczyła Pompeje byłaby jeszcze bardziej katastrofalna.

Ostatni raz Wezuwiusz wybuchł w 1944 roku, a od 79 roku n.e. erupcje następowały aż 77 razy. Zdaniem naukowców kolejny wybuch jest tylko kwestią czasu.

Wejście na Wezuwiusza

Aby dostać się na szczyt krateru, trzeba skorzystać z płatnych form transportu np. Expres Vesuvio (bilet kosztuje 10 euro). Można wejść także pieszo na Wezuwiusza, przy czym należy liczyć się z tym, że taka wędrówka może zająć sporo czasu (kilkanaście kilometrów w jedną stronę), a trasa na górę prowadzi wąska droga, po której jeżdżą busy oraz inne auta osobowe.

Wstęp na szczyt kosztuje 8 euro. Wejście znajduje się tuż przy parkingu dla autobusów, skąd do szczytu krateru prowadzi nieutwardzona ścieżka oraz fragment drewnianych schodów, a dojście na górę zajmuje około 15-20 minut. Po dojściu na górę można pospacerować wokół krateru albo usiąść na jednej z wielu ławek i podziwiać widoki samego krateru oraz Zatoki Neapolitańskiej (przy dobrej pogodzie). Na szczycie działa także sklepik, w którym można kupić wodę, herbatę, pamiątki oraz słodycze.

Kilka wskazówek przed wejściem na wulkan Wezuwiusz

  • Kiedy wybrać się na Wezuwiusza?

Na Wezuwiusza najlepiej wybrać się podczas bezchmurnej pogody. Jeśli z dołu widać chmury na wysokości szczytu, to prawdopodobnie widoczność na miejscu będzie ograniczona lub bardzo mała. Czasami zdarza się jednak, że widoczne rano chmury w południe już nie występują – warto więc je bacznie obserwować i wybrać odpowiedni moment na wycieczkę. Problemem może także być mgła w samym kraterze. Jeśli JEDNAK wulkan zasłonięty jest mgłą, ale jednocześnie wieje wiatr – to warto poczekać. Może się bowiem zdarzyć, że wiatr na jakiś czas odsłoni wnętrze krateru.

Wycieczka na Wezuwiusza może się nie udać także zimą. Jeśli na szczycie zalega śnieg lub ścieżka jest w błocie, to wejście na górę może być zabronione. Niestety czasem turyści dowiadują się o tym dopiero po dojechaniu autobusem na górę.

  • Odpowiedni ubiór

Wybierając się na Wezuwiusza, nie należy sugerować się pogodą w Neapolu. Na szczycie jest dużo chłodniej niż na dole i nie ma miejsc, gdzie można by się schronić przed słońcem, wiatrem lub deszczem, dlatego warto mieć na sobie ciepłe ubranie. Z uwagi na nawierzchnię najlepiej mieć na stopach wygodne buty zamknięte.

Bilety wstępu na Wezuwiusza i godziny otwarcia

Bilety wstępu do Parku Narodowego Wezuwiusza kosztują 10 € od osoby. Dzieci o wzroście poniżej 6. roku życia mają wstęp bezpłatny, dzieci starsze oraz studenci płacą 8 €. Dostępny jest również nieco tańszy bilet ulgowy, ale przy wejściu musimy okazać dokument potwierdzający prawo do skorzystania ze zniżki lub darmowego wejścia. Płatność tylko gotówką.

Wejście na wulkan możliwe jest przez cały rok, o ile krater nie został zamknięty z powodu oblodzenia szlaku, deszczu lub dużej mgły.

Harmonogram wejść na krater:

  • od listopada do lutego: 9:00 – 15:00,
  • marzec i październik: 9:00 – 16:00,
  • od kwietnia do czerwca i we wrześniu: 9:00 – 17:00,
  • od lipca do sierpnia: 9:00 – 18:00.

W przypadku samodzielnej wizyty bilety należy zarezerwować konkretną godzinę, ponieważ co 10 minut wpuszczanych jest maksymalnie 25 osób.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]