Urządzenie gabinetu w stylu kolonialnym to doskonały sposób na podkreślenie prestiżu i rangi wykonywanej pracy. W otoczeniu pięknych, drewnianych mebli poczujesz się wyjątkowo – nawet gdy aranżujesz takie pomieszczenie w swoim domu i chodzisz tam czytać książki, przeglądać rachunki albo prowadzić dziennik. A tam, gdzie gabinet, musi też znaleźć się biurko! Jak więc wybrać najlepsze stylowe biurko do gabinetu w stylu kolonialnym?

Do kogo pasuje gabinet w stylu kolonialnym?

Początki stylu kolonialnego sięgają czasów wielkich odkryć geograficznych, poznawania nieznanych dotąd kultur i budowania bogatych imperiów przez kraje europejskie. Pierwsze aranżacje w stylu kolonialnym przypadają na wiek XIX, gdy zamożni osadnicy zaczęli się na dobre zadomawiać w Azji i Afryce. Delikatne wiktoriańskie meble ciężko znosiły długie morskie podróże, dlatego koloniści zamawiali u zdolnych lokalnych rzemieślników sprzęty na wzór europejskich, ale wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Oprócz tego w ich domach – zwłaszcza jako dekoracje – pojawiały się elementy typowe dla pierwotnych mieszkańców kolonii.

Poznanie genezy tego stylu pozwala ustalić, kto poczuje się w kolonialnym gabinecie jak ryba w wodzie: osoby ceniące luksus wyrażający się przede wszystkim w materiałach najwyższej jakości i pewnej surowości, ale też ciekawe świata i kochające podróże. Jeśli jesteś obieżyświatem i chętnie kolekcjonujesz pamiątki ze swoich wypraw, gabinet w stylu kolonialnym to twoje naturalne środowisko! Tak urządzony gabinet pomaga też wzbudzić zaufanie i szacunek, dlatego często wybierają go prawnicy, lekarze i osoby na wysokich stanowiskach.

Jakie biurko pasuje do gabinetu w stylu kolonialnym?

Biurko to najważniejszy mebel w gabinecie. Jeśli więc planujesz aranżację tego pomieszczenia, zbuduj ją właśnie wokół biurka – dobierz do niego pozostałe wyposażenie, sprzęty i dekoracje. Biurko w stylu kolonialnym jest wykonane z drewna. Najczęściej wykorzystywane gatunki to palisander, mahoń, akacja indyjska, teczyna i sandałowiec, ale również mangowiec. Wyróżnia je ciemna, głęboka barwa (mango może mieć jaśniejszy kolor od pozostałych rodzajów drewna), wyraźne usłojenie i wyjątkowa twardość. Są trudne w obróbce, jednak gdy rzemieślnik już stworzy z nich biurko, mebel na pewno przetrwa lata w nienaruszonym stanie.

Biurko drewniane bardzo dobrze prezentuje się w wersji z szufladami (przykładowo biurka w stylu kolonialnym dostępne na sklepie Mandallin: https://mandallin.pl/69-biurka-i-sekretarzyki), zamykaną szafką albo nadstawką, a także rzeźbionymi nogami (prostymi lub ludwikowskimi). Metalowe okucia, ozdobne szyby we frontach szafek czy obłe formy również dodają meblowy kolonialnego sznytu. Jeżeli wolisz bardziej minimalistyczne biurka, możesz wybrać prostsze bryły z szafkami lub szufladami bez uchwytów.

Biurko indyjskie – idealne do gabinetu w stylu kolonialnym

Do kolonialnego gabinetu doskonale sprawdzi się indyjskie biurko wytworzone ręcznie przez mistrzów w swojej dziedzinie. Indyjskie meble z drewna wyróżnia prosta, ciężka konstrukcja i rzucająca się w oczy surowość. Niektóre elementy w takim biurku mogą zostać ozdobione bogatymi, misternymi ornamentami, które pięknie kontrastują z oszczędnością formy mebla.

Jakie dodatki do biurka w stylu kolonialnym?

Biurko w stylu kolonialnym samo w sobie prezentuje się znakomicie. Jeśli chcesz podkreślić jego piękno, postaw na blacie dużą witrażową lampę, kilka książek w skórzanych oprawach z podpórkami (np. w kształcie słoni), metalowy zegar i pojemniki na przybory do pisania. Oczywiście warto zainwestować w wygodny fotel lub krzesło – najlepiej również z drewna. I nie zapomnij o roślinach! Niech obok biurka w stylu kolonialnym stanie okazała monstera, palma albo dracena.

Zadbaj również o to, żeby reszta wyposażenia gabinetu nie odstawała jakością ani wyglądem od biurka. Drewniane szafy, słupki czy komody mogą stanąć na tle ścian w kolorze bieli albo w barwach ziemi. Na podłodze świetnie zaprezentuje się indyjski dywan, a na półkach – egzotyczne rzeźby i figurki. Do gabinetu w stylu kolonialnym pasują także globusy, oprawione mapy, skórzane kufry i pledy z naturalnych tkanin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]