Zalew Żyrardowski to jeden z największych rekreacyjnych zbiorników wodnych w regionie, i zarazem jedno z najbardziej zadbanych kąpielisk na Mazowszu. Nic dziwnego, że należy do ulubionych miejsc mieszkańców Żyrardowa i okolic.

Zalew Żyrardowski — atrakcje

Zalew Żyrardowski istnieje od trzech dekad, ale jego otoczenie zostało zagospodarowane dopiero kilka lat temu. Kąpielisko i plaża zostały otwarte w 2018 roku i od tej pory zalew jest jednym z ulubionych miejsc letniego wypoczynku mieszkańców Żyrardowa i okolic – dorosłych oraz rodzin z dziećmi. Wejście na teren obiektu jest bezpłatne.

Główną atrakcją Zalewu Żyrardowskiego jest szeroka i piaszczysta plaża o powierzchni 750 m2, do której można dojść od ulicy Ziołowej. Na szukających relaksu na słońcu czekają ławeczki, hamaki i słomiane parasole, dające upragniony cień w słoneczne dni. Na najmłodszych czeka piękny, drewniany plac zabaw, huśtawki, hamaki, zjeżdżalnia i tunele. Woda ma do 2 metrów głębokości, przy czym stopniowo się zwiększa.

Nad zalewem nie brakuje także atrakcji dla fanów aktywnego wypoczynku. Jest plenerowa siłownia, stoły do tenisa stołowego, a także boiska do piłki nożnej i plażowej. Latem nad zalewem organizowane są bezpłatne zajęcia pływania. Po zalewie można pływać żaglówką lub SUP-em. Działa tu także wypożyczalnia rowerów wodnych (20 zł/godzina) i kajaków (10 zł/godzina).

Nad Zalewem Żyrardowskim organizowane są popularne imprezy plenerowe. Początek sezonu otwiera „Festiwal kolorów”, a w weekendy mają miejsce turnieje siatkówki plażowej i piłki nożnej. Regularnie odbywają się ponadto maratony pływackie i harcerskie regaty żeglarskie.

Przy plaży znajdują się prysznice oraz toalety i przebieralnie. Na molo działa niewielkie bistro. Można też przyjść z własnym prowiantem i urządzić grilla – w tym celu można skorzystać ze specjalnych wiat.

W sezonie kąpielisko nad Zalewem Żyrardowskim jest dostępne codziennie od godz. 10 do 20. Przy obiekcie dostępny jest bezpłatny parking dla samochodów i rowerów, ale można dojechać tu również autobusem i rowerem miejskim.

Ze względu na regularne zarybianie, Zalew Żyrardowski cieszy się renomą także wśród fanów wędkowania. Można tu złowić np. karpia, leszcza, sandacza czy szczupaka. Wędkowanie dozwolone jest tylko na brzegu, ryb nie wolno łowić ze środków pływających, czyli np. własnej łódki. Najpopularniejsze są stanowiska przy wpływie rzeki Pisia Gągolina do zalewu.

Wybierając się nad Zalew Żyrardowski warto zajrzeć do Żyrardowa. To postindustrialne miasteczko ma niezwykle ciekawą historię oraz architekturę. Zwiedzanie można rozpocząć od budynku starej drukarni Muzeum Lniarstwa

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]