Zamek Ryn jest jednym z największych i najpiękniejszych w Polsce. Według legendy okolica zamku przypominała Krzyżakom ich rodzinny Ren, dlatego swoją warownię nazwali Ryn. Aktualnie zwiedzać można zadaszony dziedziniec oraz przyległe sale, które utrzymane są w średniowiecznym stylu. Znajduje się tu także luksusowy hotel ze spa.
Zamek Ryn — historia
Zamek w Rynie to warownia gotycka, która Krzyżacy zaczęli budować po 1377 roku. Znajduje się na wzgórzu, pomiędzy dwoma jeziorami – kameralnym Jeziorem Ołów oraz Jeziorem Ryńskim, które były naturalnymi fosami. Znaczenie zamku wzrosło, kiedy stał się on siedzibą Komturii. W tym czasie pełnił nie tylko funkcję militarną, ale również gospodarczo-administracyjną, gdyż przez Ryn przechodziły zapasy dla całego Zakonu. Rozwijająca się osada dała początek miastu.
W połowie XV wieku zamek Ryn na krótko znalazł się w rękach powstańców Związku Pruskiego, ale po niespełna roku został odbity. W XVII wieku najazdy tatarskie i epidemia dżumy spowodowały wyludnienie okolicy. W kolejnych wiekach zamek był własnością prywatną, później został sprzedany. W czasie II wojny światowej funkcjonowało tu więzienie. Po wojnie w zamku zlokalizowano magazyny i zakłady mechaniczne. Następnie swoją siedzibę miały tu władze. Znajdowało się tu również muzeum, dom kultury i biblioteka.
W 2006 roku po renowacji otworzono tu nowoczesne Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe.
Zamek Ryn – legenda o księżnej Annie
Księżna Anna była żoną litewskiego księcia Witolda, którego celem było zdobycie korony Litwy. Z tego powodu wielokrotnie odwiedzał zamek w Rynie, aby ustalić zasady sojuszu. Przed samą bitwą pod Grunwaldem zobowiązał się do przejścia na stronę Krzyżaków, a gwarancją tego miały być zatrzymane na zamku księżna Anna i jej dzieci. Jak pokazała historia, Witold nie zdradził Jagiełły, a w ramach zemsty jego rodzinę zamurowano w zamkowych piwnicach. Legenda mówi, że odtąd, kiedy nad Zamkiem zapada zmrok, w księżycowej poświacie, po komnatach przechadza się duch białej damy.
Zamek Ryn — zwiedzanie
Zamek jest największą atrakcją turystyczna Rynu. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który oprowadza turystów po zadaszonym dziedzińcu wewnętrznym (900 m2) oraz przyległych sale utrzymane w średniowiecznym stylu. Można w nich obejrzeć gotyckie portale i sklepienia, a także bogaty zbiór oryginalnych elementów uzbrojenia: hełmy i szyszaki normańskie (X-XI w.), topory, czekany (IX-X w.), topory rycerskie, włócznie na zwierza (VIII-XII w.), miecze półtoraręczne, będące na uzbrojeniu wojsk krzyżackich i polskich (XII-XIII w.) oraz narzędzia tortur.
Zamek jest udostępniony do zwiedzania, od maja do sierpnia, w wyznaczonych godzinach:
- poniedziałek – piątek: godzina 10.00 i 13.00,
- soboty i niedziele: godzina 13.
Ceny biletów:
- dorośli – 10 zł,
- dzieci, młodzież, studenci, emeryci i renciści – 5 zł.
Bilety można kupić w Recepcji Hotelu.
Zamek Ryn — hotel i spa
Lokalizacja Zamku Ryn, który znajduje się w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, sprawia, że jest on znakomitą bazą wypadową dla wszystkich gości, planujących dostać do miejsc, w których znajdują się znane na całym świecie atrakcje turystyczne.
Goście hotelu Zamek Ryn mają do dyspozycji spa, basen w podziemiach, castle casino, tenis, winiarnię, możliwość uczestniczenia w biesiadach rycerskich, kręgielnię, bilard oraz wypożyczalnię rowerów. Na dzieci czeka plac zabaw, a około 300 metrów od zamku znajduje się strzeżone kąpielisko z pięknym molo i wypożyczalnią sprzętu wodnego nad malowniczym Jeziorem Ołów.
Hotel czynny jest cały rok przez całą dobę i oferuje luksusowe pokoje z niezwykle stylowym wystrojem wszystkich pomieszczeń. Oprócz pokoi i apartamentów znajduje się tutaj gotycka restauracja Refektarz, która usytuowana jest w najbardziej magicznej części XIV-wiecznego zamku krzyżackiego. Jest to miejsce hołdujące najznakomitszym tradycjom kulinarnym, a koronnym daniem Szefa Kuchni jest confit z kaczych nóżek.
Najbardziej reprezentacyjną salą Zamku Ryn, jest olśniewający zadaszony Dziedziniec – miejsce koncertów, spotkań, prezentacji i uroczystych bankietów. Warto dodać, że w całym regionie Warmii i Mazur, ani też w Polsce, nie ma zamku o podobnej kubaturze, mogącego zapewnić zakwaterowanie czy też obsługę konferencyjną tak dużej liczbie osób.