Jeśli w Twoim pokoju brakuje słońca i ciężko wstawić Ci w nim jakąś roślinkę, to Zamiokulkas będzie do tego wnętrza idealny! Mało wymagający, nie lubiący częstego podlewania i świetnie tolerujący pomieszczenia, w których brakuje słońca. To zresztą ciekawe, bo ta piękna roślina pochodzi w naturze ze wschodniej Afryki i strefy klimatu zwrotnikowego oraz Afryki południowo-wschodniej w klimacie podzwrotnikowym, więc mogłoby się wydawać, że słońce wprost uwielbia, a tu niespodzianka!
Zamiokulkas – uprawa i pielęgnacja
Uprawa zamiokulkasa zamiolistnego jest czystą przyjemnością i można śmiało powiedzieć, że ten kwiat jest stworzony dla osób, którym zdarza się zapominać o podlewaniu. W naturze rośnie on na glebach suchych oraz na górskich sawannach, gdzie po pierwsze, jest mało wody, a po drugie, gleby są ubogie w cenne dla roślin składniki pokarmowe. Tym samym przeniesienie rośliny na warunki domowej uprawy, ogranicza potrzebę nieustannego dbania o jej podlewanie, częste nawożenie czy przesadzanie.
Dużym atutem kwiatu jest wysoka wytrzymałość zarówno na trudne warunki uprawy, przy minimalnej ilości słońca, jak i odporność na choroby i szkodniki, które lubią atakować domową roślinność.
- Podłoże na start: wypełnij doniczkę ziemią próchniczą, żyzną, dobrze przepuszczalną. Może to być również mieszanka drobnego żwiru z piaskiem i substratem torfowym), zachowując odczyn kwaśny w przedziale pH 5,5 do 6,5.
- Oświetlenie: półcieniste, a nawet stanowiska w głęboki pokoju, tam, gdzie nie dociera dużo dziennego światła. Uwaga: ta roślina sama zasygnalizuje czy promieni słonecznych ma za mało! Jeśli do tego dojdzie, jej liście zaczną się „naciągać” w kierunku okna i nabiorą jasnozielonego koloru. To znak, że można ją na jakiś czas przysunąć bliżej światła. Nadmiar słońca to brązowe, nieładne plamy na liściach – z pewnością je zauważysz.
- Podlewanie: ograniczone. Kwiat należy do sukulentów, więc ma naturalną zdolność do gromadzenia potrzebnej mu wody i wykorzystywania jej wtedy, kiedy jest to koniecznie, dlatego można śmiało zapominać o regularnym, częstym podlewaniu i roślina na tym nie straci. Ważne: nie podlewamy liści, a jedynie samo podłoże.
- Obracanie: raz na jakiś czas należy obrócić doniczkę tak, by wyginające się ku światłu liście znalazły się z drugiej strony. To dobrze robi dla utrzymania pięknego wyglądu rośliny przez cały czas.
Dobre warunki dla rośliny to temperatura wnętrza od 22 do 25 stopni Celsjusza oraz sporadyczne nawożenie go w czasie wegetacji. Glebę zasila się wtedy nawozem wieloskładnikowym, rozcieńczonym, ale w nie za dużej ilości.