Zazdrostki do kuchni są doskonałym pomysłem dodatkowego przesłonięcia kuchennego okna tak, by zasłonić je mniej więcej do połowy wysokości okna. Przy krótkich firankach zapewniają one więcej prywatności wewnątrz mieszkania, sprawiając, że osoby zerkające do środka z zewnątrz, nie widzą tego, co znajduje się w kuchni.

Jak wybrać zazdrostki do kuchni?

Wybierając zazdrostki, czyli specyficzny pas tkaniny mocno przypominającej firankę, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze: aranżację kuchni i już wiszące w niej firanki czy zasłony, tak by zazdrostka pasowała do wnętrza i nie była np. w stosunku do niego zbyt krzykliwa. Po drugie: rozmiar okna i po trzecie taki sposób zakładania i możliwość odsłaniania, zazdrostek, który najbardziej będzie nam odpowiadał.

Dawniej zazdrostki kuchenne kojarzyły się głównie z dekorowaniem kuchni w stylu rustykalnym, pachnącym wiejskim domkiem, sielskością i naturą, ale dziś, z racji na nowoczesne formy zazdrostek i ich zalety, coraz częściej spotyka się je również w miastach.

Rodzaje zazdrostek

  • Stałe lub demontowane – przed lat pierwsza opcja była wybierana najchętniej, ale dziś z racji na większą elastyczność w aranżowaniu wnętrz i nierzadko potrzebę ich zmieniania w czasie, chętniej stawia się na zazdrostki demontowane. Konstrukcja do założenia taśmy nie jest wtedy przyczepiana do okiennej ramy na stałe, co pozwala z niej zrezygnować, kiedy np. nagle zapragniemy rolet zamiast firan. Do stelaży demontowanych zaliczymy te, które wykorzystują haczyki i pręty, ale też rozwiązania samoprzylepne (nie tak trwałe jak haczykowe, ale za to wygodne w montażu).
  • Koronkowe – najbardziej klasyczne i zarazem najłatwiejsze do zestawienia ich z posiadaną firanką. W większości koronka jest tu szyta gęsto, tak, by były jak najmniej prześwitujące.
  • Żakardowe – bliższe zasłonom niż firankom, pełniejsze, nieco cięższe, a z racji na liczne kolory – bardzo efektownie ożywiające wnętrze
  • Z woalu – ultra lekkie i bardzo delikatne. Stanowią raczej symboliczną zasłonę okna i są wyjątkowo eleganckie.
  • Do gęstego marszczenia – dla wielbicieli marszczeń, które mają swój charakterystyczny klimat!
  • Gładkie i proste – bez marszczeń. Często wybierane do wnętrz bardzo nowoczesnych, aranżowanych niemal od linijki, w których „sentymentalna” forma marszczonych zazdrostek nie jest szczególnie mile widziana
  • Do połowy okna lub węższe – zależnie od własnych preferencji.

Podstawowe zalety zazdrostek: atrakcyjna forma dekoracji wnętrza, dopasowanie do stylistyki mieszkania, niska ceny, sprytne i tanie przysłonięcie części okna, zwiększenie prywatności w pomieszczeniu.