Zielistka Sternberga to roślina doniczkowa o wielu zaletach. Jest łatwa w uprawie, oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji i jest bezpieczna dla zwierząt. Jeśli jesteście ciekawi jak pielęgnować i rozmnażać zielistkę, a takze, jaka jest jej cena, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Zielistka Sternberga — pielęgnacja

Zielistka pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki, Azji i Afryki. W klimacie umiarkowanym uprawiana jest w gruncie jako roślina jednoroczna, a w mieszkaniach jako kwiat doniczkowy. Należy do rodziny szparagowatych i ma wiele gatunków, najpopularniejszy i najczęściej goszczący w naszych mieszkaniach to zielistka Sternberga.

Zielistka Sternberga jest jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Jest również odporna na choroby roślin doniczkowych. Trudno ja przesuszyć, a nawet wtedy nie zamiera. Nie toleruje jednak zalania, które może spowodować gnicie mięsistych korzeni. Latem należy podlewać zielistkę kilka razy w tygodniu, zaś zimą raz w tygodniu, najlepiej odwapnioną wodą o temperaturze pokojowej. Warto również dbać o jej liście poprzez codzienne zraszanie. Nie powinno się ich natomiast nabłyszczać ani przecierać. Podłoże dla zielistki powinno być przepuszczalne. Zaleca się, aby ziemię zmieszać z drobnym żwirem.

Zielistka znosi miejsca zarówno słoneczne, jak i zacienione. Nie powinna jednak stać na południowym parapecie, gdzie narażona jest na ostre słońce. W półcieniu jej liście staną się ciemniejsze a białe wybarwienia mniej intensywne. Roślina lubi świeże powietrze, dobrze znosi przeciągi. Toleruje także duży zakres temperatur panujących w mieszkaniu, będzie dobrze rosła w mieszkaniach niedogrzanych, jak i w przegrzanych.

Od wiosny do jesieni należy zielistkę nawozić co 2 tygodnie. Warto również dbać o liście poprzez codzienne zraszanie. Liści zielistki nie powinno się nabłyszczać ani przecierać.

Nadaje się także do sadzenia na balkonie oraz w ogrodzie. Jej długie, zielone liście przypominają trawę, a kwiat jest niepozorny. Pojawia się wiosną i latem na bezlistnych łodygach i dość szybko zamiera, a zamiast niego wyrastają rozmnóżki, które idealnie nadają się do rozmnożenia rośliny.

Zielistka Sternberga — rozmnażanie

Rozmnażanie zielistki Sternberga jest niezwykle łatwe. Można je przeprowadzić na dwa sposoby: podział rośliny i przez rozmnóżki.

Podział zielistki można wykonać podczas jej przesadzania. Roślinę dzielimy i przesadzamy części do osobnych doniczek. Należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić jej delikatnych liści.

Rozmnóżki to małe roślinki, które wyrastają na długich, bezlistnych łodygach. Wyglądem przypominają zielistkę w miniaturze. Kiedy się pojawią, można je ostrożnie oderwać od rośliny macierzystej i zasadzić w doniczce.

Zielistka Sternberga — cena

Cena Zielistki Sternberga nie jest wygórowana. W zależności od odmiany i wielkości sadzonki to koszt od 10 do 30 zł.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]