Najwyższy, luksusowy apartamentowiec w całej Europie, zlokalizowany w Warszawie, przy ulicy Złotej 44, zwyczajowo określa się wprost mianem „Złota 44”. To jeden z tych punktów na mapie miasta, który już od lat kojarzy się z wyjątkowym prestiżem, pieniędzmi i ekskluzywnością.
Złota 44 – rzut oka na powstanie obiektu
Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2008 roku i z racji na jej rozmach, wielkość i przepych, trwała aż do 2013. Co ciekawe, huczne otwarcie obiektu miało miejsce dopiero w marcu 2017 roku. Pierwszy deweloper, Orco Property Group miał problemy finansowe i pozostawił budynek w stanie surowym, wykańczając jedynie pokazowe apartamenty. W 2014 zakończył swój udział w projekcie i odsprzedał go konsorcjum złożonemu z BBI Development i spółki Amstar, które wspólnie ukończyły budynek wg pierwotnych założeń i to właśnie one oddały go do użytku.
Garść informacji technicznych:
- Wysokość całkowita 192 metry
- Kondygnacje: 52
- Powierzchnia użytkowa: 72500 metrów kwadratowych
- Całość wykonana w stylu modnego dekonstruktywizmu. Twórcą koncepcji obiektu jest światowej sławy architekt, Daniel Libeskind.
- Luksusowe apartamenty mieszczą się na piętrach od 9 do 52, przy średniej wielkości każdego z nich sięgającej 120 metrów, wyposażone w sterowanie komputerowe, HMS, klimatyzację, ogrzewanie, oświetlenie, żaluzje, możliwość zamawiania posiłków z restauracji. Właściciele mają indywidualną kartę magnetyczną, która pozwala im poruszać się windą wyłącznie na to piętro, na którym znajduje się ich apartament.
- Mieszkańcy budynku mają dla siebie: centrum spa – ekskluzywną i dopieszczoną w każdym calu strefę relaksu, saunę (suchą i hammam), basen (24m), fitness klub ze specjalną salą do jogi, salę kinową, kameralne zaplecze konferencyjne, symulator do gry w golfa, piwniczkę do starzenia win, taras widokowy z zapierającą dech panoramą miasta oraz recepcję z usługami concierge’a.
Ciekawostka: wieżowiec Złota 44 jest pierwszym w Polsce, który poddano wytrzymałościowemu Testowi Florydy i który przeszedł go pozytywnie. Chodziło tu o sprawdzenie elementów fasady, w których po raz pierwszy w naszym kraju zastosowano tzw. trójszybową fasadę modułową Triple Glazed Unit. Jej unikatowość polegała na tym, że była ona konstruowana nie na miejscu budowy wieżowca, a w specjalnym warsztacie. Cechuje się ona wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła przy jednoczesnej silnej i robiącej wrażenie izolacji akustycznej.
Na dziś luksusowy apartamentowiec, obok którego nie da się przejść obojętnie, jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej.