Bezpieczeństwo pracowników na placu budowy, w magazynie czy na drodze jest priorytetem każdego pracodawcy. Wśród wielu elementów ochrony osobistej kluczową rolę odgrywają bluzy robocze odblaskowe. Nie tylko zapewniają one widoczność w warunkach słabego oświetlenia czy nocą, ale także stanowią integralny element ubioru ochronnego. Dopasowane bluzy odblaskowe robocze wymagają jednak uwzględnienia kilku kluczowych czynników. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jakich!

Bluzy robocze odblaskowe dopasowane do norm bezpieczeństwa

Odzież wykorzystywana podczas pracy, do której należą robocze bluzy odblaskowe, musi spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że jej głównym zadaniem jest bycie funkcjonalnym ubiorem, który dba o to, aby pracownik mógł czuć się bezpiecznie i pewnie w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Warto pamiętać o normie EN ISO 20471, która odnosi się do odzieży pracowników zatrudnionych na stanowiskach w obszarach wysokiego ryzyka. Takie ubrania są projektowane w sposób, który sprawia, że są widoczne w każdych warunkach, nawet tych najbardziej wymagających, a także z każdej strony. Dzięki temu pracownicy w nieprzerwany sposób mogą zajmować się swoimi zadaniami.


Wybierając bluzy zgodne ze wspomnianą, zadbasz o zatrudnione osoby i jednocześnie spełnisz swój obowiązek. Nawet jeśli pracownik tylko część czasu pracy spędza w trudnych warunkach, i tak powinieneś zaopatrzyć go w odzież stworzoną według normy EN ISO 20471.

Wykorzystane materiały odblaskowe

Kolejnym kluczowym czynnikiem przy wyborze bluzy roboczej odblaskowej są materiały odblaskowe użyte do jej produkcji. Taśmy odblaskowe efektywnie odbijają światło. Warto zwrócić jednak uwagę na jakość materiałów odblaskowych oraz ich trwałość, ponieważ od tego zależy skuteczność odzieży w zapewnieniu widoczności. 

Poza samym materiałem istotne jest powiadomienie pracownika o konieczności prania bluzy w odpowiednich warunkach. Przykładowo temperatura prania nie może być zbyt wysoka, bo odblaski mogą ulec uszkodzeniu i przestać pełnić swoje zadanie. W przypadku zabrudzeń lepiej usunąć je punktowo niż prać odzież w niedopasowanym do niej trybie. 

Jakość materiału, z którego wykonana jest bluza robocza odblaskowa

Wybór bluzy odblaskowej roboczej musi opierać się także o materiał, z którego jest wykonana. Ma to znaczenie także dla tego, w jakich warunkach ma być noszona – wzięcie pod uwagę jej składu pozwoli idealnie ją dopasować. 

Wśród bluz odblaskowych największą popularnością cieszą się te wykonane z poliestru. To wytrzymały materiał, który zachowuje swój wygląd przez długi czas. Taką tkaniną jest także polar, który doskonale sprawdza się wśród osób wykonujących prace na zewnątrz podczas chłodniejszych miesięcy. Jego zaletą jest to, że sprawdza się także w trakcie deszczowych dni.

Chętnie wybierane są także bluzy wykonane z połączenia poliestru i bawełny. Takie zestawienie materiałów sprawia, że odzież jest wytrzymała, a jednocześnie lepiej przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać – a jest to niezwykle ważne podczas pracy fizycznej.

Idealnie dopasowany krój pozwalający na komfortową pracę w każdych warunkach

Wybierając bluzę roboczą odblaskową, weź pod uwagę także jej krój. Możesz zdecydować się na model zapinany na suwak, który pozwala pracownikowi w każdej chwili rozpiąć bluzę, np. gdy jest mu gorąco. Na uwagę zasługują także bluzy bez suwaka oraz te posiadające go tylko na stójce. Niektórzy preferują tzw. bluzy „kangurki”, które mają praktyczną kieszeń na przodzie.


Bez względu na to, jakie bluzy postanowisz zakupić, pamiętaj, aby miały one kieszonki – w wielu przypadkach im będzie ich więcej, tym lepiej. Umożliwią komfortowe przenoszenie przedmiotów i zawsze posiadanie pod ręką tych niezbędnych w trakcie pracy, co pozwoli zaoszczędzić czas.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]