Ogrzewanie klimatyzatorem to coraz częstszy temat w kontekście poszukiwania efektywnych i ekonomicznych sposobów utrzymywania ciepła w mniejszych domach lub lokalach podczas zimy i w okresach wiosenno-jesiennych. Tradycyjnie klimatyzacja kojarzy się z chłodzeniem pomieszczeń latem, jednak warto odkryć ich potencjał jako urządzeń wielofunkcyjnych mogących działać także jako źródło ciepła podczas chłodniejszych miesięcy. W tym artykule przedstawimy zalety wykorzystania klimatyzatora do funkcji ogrzewania oraz prześledzimy jego zasadę działania.
Z tekstu dowiesz się:
- co wyróżnia klimatyzator do ogrzewania domu,
- na czym polega ogrzewanie klimatyzatorem w zimie.
Ogrzewanie klimatyzatorem – poznaj funkcje urządzenia
Klimatyzator do ogrzewania domu staje się atrakcyjną opcją w przypadku mniejszych budynków, lokali lub mieszkań z kilku powodów. W przypadku niektórych małych domów, gdzie nie zawsze istnieje możliwość zainstalowania tradycyjnego systemu grzewczego, jest to świetna alternatywa, która może stanowić wygodne i łatwe do zainstalowania rozwiązanie. Dodatkowo klimatyzator może pełnić funkcję zarówno grzania, jak i chłodzenia w zależności od pory roku, co zwiększa jego wszechstronność i przydatność. Ponadto w nowych modelach klimatyzatorów można znaleźć funkcje, które znacząco wpływają na komfort użytkowania, a także oszczędność energii.
Najczęstsze funkcje klimatyzatora do ogrzewania domu:
- opcje oszczędzania energii, czyli system zarządzania energią, który pozwala na efektywne wykorzystanie mocy urządzenia, zmniejszając zużycie energii,
- funkcje pozwalające na osiągnięcie zadanej temperatury w jak najkrótszym czasie, co jest istotne szczególnie w chłodne dni,
- niektóre klimatyzatory wyposażone są w systemy filtrów, które eliminują bakterie i pleśń oraz nieprzyjemne zapachy, co w znacznym stopniu wpływa na jakość powietrza.
Warto prześledzić, jakie funkcję oferuje dane urządzenie, aby nie tylko zwiększyć efektywność jego użytkowania, ale również poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. To istotne zwłaszcza w okresie zimowym, gdy często masz ograniczoną wentylację w zamkniętych pomieszczeniach. Należy mieć na uwadze, że w większych budynkach lub domach jednorodzinnych klimatyzatory z funkcją grzania mogą okazać się niewystarczające jako główny system ogrzewania i nie jest to zalecane rozwiązanie. Niemniej jednak klimatyzator może wtedy pełnić funkcję wspomagająca poprzez dogrzewanie pomieszczeń.
Grzanie klimatyzatorem w zimie – na czym to polega?
Klimatyzator składa się z elementów, takich jak m.in. sprężarka, skraplacz i parownik. W przypadku urządzeń split lub multisplit przy ogrzewaniu klimatyzatorem w zimie role poszczególnych elementów wewnątrz urządzenia ulegają zmianie. W trybie standardowym jednostka wewnętrzna działa jako parownik, a zewnętrzna jako skraplacz. W przypadku uruchomienia funkcji ogrzewania, role tych jednostek odwracają się, a proces ogrzewania wygląda wtedy następująco:
- czynnik chłodniczy w postaci gazowej opuszcza sprężarkę przy wysokim ciśnieniu oraz temperaturze, kierując się do jednostki wewnętrznej przez zawór 4-drogowy,
- następnie czynnik zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły w wymienniku,
- przepływ czynnika przez filtry oraz zawór rozprężny powoduje obniżenie ciśnienia oraz temperatury, a następnie czynnik dociera do jednostki zewnętrznej,
- w jednostce zewnętrznej czynnik ponownie zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy,
- czynnik wraca do zaworu,
- zawór kieruje czynnik do separatora cieczy i gazu,
- czynnik chłodniczy w postaci gazowej trafia z powrotem do sprężarki.
W trybie ogrzewania urządzenia pobierają energię cieplną z otoczenia, dlatego ich wydajność zależy głównie od temperatury panującej na zewnątrz. Wiele zewnętrznych jednostek klimatyzacyjnych jest przystosowana do pracy w temperaturze do -15°C. W warunkach klimatycznych panujących w Polsce coraz rzadziej występują takie temperatury, ale po przekroczeniu tego progu, klimatyzator może się wyłączyć.
Cenę za ogrzewanie, jaką trzeba będzie zapłacić za działający klimatyzator zimą wstępnie trudno oszacować, bo zależy ona od paru czynników np. od powierzchni pomieszczeń, jaką uprzedzenie ma dogrzewać, preferencji użytkowników co do temperatury wewnętrznej, danych technicznych i specyfikacji urządzenia.
Klimatyzator z funkcją grzania zasilany jest energią elektryczną, co w zależności od aktualnych cen energii, może generować wyższe koszty użytkowania, ale w porównaniu do innych źródeł np. do kotłów elektrycznych, jest to wciąż atrakcyjne rozwiązanie.
Klimatyzator climaVAIR exclusive marki Vaillant
Klimatyzatory marki Vaillant climaVAIR exclusive dzięki zastosowaniu sprężarek najnowszej generacji oraz czynnika R-32 należą do jednych z najbardziej wydajnych urządzeń na rynku. R-32 to czynnik chłodniczy, którego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) jest niemal o 70% niższy niż w przypadku mieszanki R-410A (w którą wyposażone są niektóre z urządzeń na rynku).
Odpowiedni wybór klimatyzatora, który będzie wykorzystywany przez cały rok (do chłodzenia i ogrzewania), zależy od uwzględnienia wielu czynników. Dlatego też warto powierzyć tę kwestię doświadczonym instalatorom, którzy dokonają obliczeń mocy potrzebnej do urządzenia oraz przeanalizują techniczne możliwości montażu. Należy jednak zaznaczyć, że ogrzewanie klimatyzatorem w zimie będzie możliwe tylko, jeśli dane urządzenie ma funkcję ogrzewania, więc przed zakupem warto zwrócić na to uwagę.