Szkła kontaktowe pozwalają dyskretnie i precyzyjnie korygować różnorodne wady wzroku. Jednocześnie dalej są one delikatne i mają bezpośredni kontakt z powierzchnią gałki ocznej. To z kolei determinuje konieczność ich odpowiedniej pielęgnacji, by uniknąc stanów zapalnych i infekcji. Jak więc odpowiednio zadbać o szkła kontaktowe i jaki płyn warto wybrać?

Podstawowe zasady pielęgnacji szkieł kontaktowych

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, soczewki kontaktowe mają bezpośredni kontakt z powierzchnią gałki ocznej. W efekcie wszelkie zanieczyszczenia i patogenne drobnoustroje, które na nich pozostają, mogą zostać przeniesione do oka i wywołać infekcje lub spowodować inne choroby oczu. W tym momencie zaznacza się istota odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia, zanim soczewki zostaną założone. Do absolutnych podstaw należy:

  • przechowywanie soczewek w odpowiednim opakowaniu – zwykle sterylne i hermetycznie zamykane pojemniczki są sprzedawane w komplecie ze szkłami kontaktowymi;
  • dbanie o higienę dłoni – zdejmowanie soczewek i ich zakładanie zawsze powinno odbywać się po procesie dezynfekcji rąk;
  • stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych – tu z kolei konieczny jest odpowiedni płyn do soczewek;
  • jeśli to konieczne, krople do oczu, które są stosowane regularnie, powinny być aplikowane przez założeniem soczewek.

Dzięki takiej pielęgnacji, ryzyko rozwoju stanu zapalnego znacznie się zmniejsza.

Jaki płyn do pielęgnacji soczewek warto wybrać?

Płyn do soczewek jest jedną z obowiązkowych metod ich pielęgnacji. W sprzedaży dostępnych jest kilka jego rodzajów, w tym:

  • płyn wielofunkcyjny – przeznaczony praktycznie do wszystkich rodzajów szkieł kontaktowych;
  • płyn oksydacyjny – ten płyn do soczewek bazuje na nadtlenku wodoru i znakomicie radzi sobie z osadami białkowymi;
  • płyn do soczewek przeznaczony do oczu wrażliwych – bazuje na bezpiecznych i hypoalergicznych substancjach;
  • płyn do codziennego czyszczenia – nie służy on de facto do przechowywania soczewek, a jedynie do ich dezynfekcji.

Soczewki do oczu wymagają dobrania odpowiedniego płynu, który zapewni ich nawilżenie oraz czystość.

Dlaczego istotne jest dobranie idealnego płynu do szkieł kontaktowych?

Płyn do soczewek jest przeznaczony do ich konkretnego rodzaju. Jeśli zostanie on źle dobranym, to może spowodować mechaniczne uszkodzenie szkieł kontaktowych. Dla przykładu, płyn oksydacyjny jest dość agresywny i może niekorzystnie wpłynąć na soczewki miękkie. Z kolei będzie on idealnym rozwiązaniem do soczewek sztywnych. Warto o tym pamiętać, gdyż w ten sposób można także przedłużyć trwałość każdej soczewki do oczu.

Jakie zagrożenia niesie za sobą brak higieny szkieł kontaktowych?

Soczewki i ich odpowiednia pielęgnacja, to najważniejszy aspekt ich noszenia. Okazuje się, że tylko płyn do soczewek oraz trzymanie się odpowiednich zasad higieny, jest w stanie znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji, która może mieć niekorzystne konsekwencje. Warto także pamiętać o tym, że czyste soczewki, to soczewki bezpieczne.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]