Planujesz wiercenie w betonie? Niezwykle ważne jest przygotowanie do wykonania tego typu pracy. W tym celu warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości wiertarkę oraz dedykowane wiertła, które pozwalają na pracę z betonem. W tym poradniku zakupowym sprawdzimy, czym kierować się przy wyborze wierteł do betonu oraz jakie podstawowe ich rodzaje wyróżniamy.

Wiertła do betonu – podstawowa charakterystyka

Beton to twardy materiał. W związku z tym przy pracy z nim wykorzystuje się tylko najwyższej jakości elektronarzędzia i akcesoria. Wśród nich znajdują się oczywiście wiertła do betonu. To dzięki nim można nawiercić otwory, w które następnie wkręca się kołki. Dobrej jakości wiertło do betonu charakteryzuje się przede wszystkim ponadprzeciętną wytrzymałością. Dzięki temu jest w stanie wytrzymać pracę w trudnym podłożu oraz zachować wysoką precyzję pracy operatora. W tym obszarze nie ma miejsca na błędy, dlatego odradzamy zakup produktów wątpliwej jakości lub od niesprawdzonych dostawców. Zdecydowanie lepiej zapłacić ciut więcej za narzędzia od cenionych producentów, którzy gwarantują ich wysoką jakość i niezawodność. 

Podczas pracy wiertłem tego typu dochodzi do stopniowego kruszenia betonu, co umożliwia stworzenie otworu o pożądanej średnicy i głębokości. Wiele z tego typu modeli posiada wlutowaną płytkę z węglika spiekanego HM, dzięki czemu łatwiej rozpoznać je w sklepie. 

Czy wiertła do betonu można wykorzystać przy pracy z innym materiałem?

Za zakupem wierteł do betonu przemawia ich uniwersalność. Ze względu na swoją charakterystykę, doskonale sprawdzą się również w obróbce innych twardych materiałów, w tym m.in. cegły, kamienia sztucznego oraz kamienia naturalnego. Oznacza to, że dobrze dobrany produkt można wykorzystywać również jako wiertło do kamienia

Podstawowy podział wierteł do betonu 

Podstawowy podział wierteł do betonu uwzględnia uchwyt wiertarski w elektronarzędziu. Zgodnie z nim na rynku dostępne są: wiertła SDS do betonu, SDS-Plus, SDS-Max oraz z chwytem walcom. 

Ze względu na przeznaczenie danego wiertła, wyróżniamy:

  • wiertła udarowe do betonu;
  • wiertła do żelbetu;
  • wiertła diamentowe;
  • wiertła widiowe;
  • wiertła koronowe (diamentowe do wiertnic). 

Czym kierować się przy wyborze wiertła do betonu?

Zakup wiertła do betonu powinien być dobrze przemyślany. Produkt ten trzeba dostosować do typu posiadanego elektronarzędzia oraz chwytu wiertarskiego. Ponadto pod uwagę bierze się parametry techniczne wiertła oraz jego rozmiar. Ten ostatni musi być bezpośrednio dostosowany do średnicy i długości planowanego otworu. Wszystko po to, aby usprawnić sobie pracę oraz zadbać o jej bezpieczeństwo. 

Za najtwardsze uznaje się wiertła widiowe, które wykonywane są ze stali narzędziowej i mogą posiadać dodatki tytanu lub kobaltu. Podobną twardością charakteryzują wiertła z osadzonym lub wtopionym syntetycznym diamentem w głowicę. Sprawdzonym wyborem profesjonalistów są również wiertła udarowe z węglika spiekanego. Pod tym kątem należy dopasować rodzaj produktu bezpośrednio do swoich potrzeb oraz preferencji. Jeżeli wiesz, że będziesz mieć do czynienia z betonem zbrojonym, to postaw na wiertła tytanowo-węglowe lub wiertła stalowe SDS do betonu zbrojonego. 

Przed zakupem zawsze jednak warto zapoznać się z konkretnym przeznaczeniem wiertła, aby dopasować je bezpośrednio do elektronarzędzia oraz specyfiki planowanej pracy. Dotyczy to zarówno zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Inne parametry mają wiertła do metalu, drewna i betonu, dlatego należy dokładnie to sprawdzić. 

Skorzystaj z oferty sklepu Mensura

Jeżeli szukasz wysokiej jakości wierteł do betonu i chcesz mieć gwarancję udanych zakupów, to rekomendujemy sprawdzenie sklepu Mensura. Eksperci tego sklepu od lat dystrybuują wiertła od renomowanych producentów, w tym m.in.: Irwin, Stanley, DeWalt i Bosch. Różnią się one uchwytem wiertarskim, dzięki czemu dopasujesz narzędzie do swojej młotowiertarki. Kompleksowa oferta Mensura zawiera również inne typy wierteł, w tym m.in.: wiertła do drewna i wiertła do metalu. Zachęcamy do zakupów bezpośrednio w sklepie internetowym.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]