Stół z żywicą epoksydową to estetyczny i designerski mebel, który może być unikalną ozdobą domu, ogrodu lub restauracji. Jak zrobić stół z żywicy i drewna? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.
Stół z żywicą epoksydową — zalety
Żywica epoksydowa to syntetyczny materiał, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością, zdolnością do tworzenia gładkich powierzchni bez spoin oraz nietopliwością. Z tego też powodu żywicę bardzo często wykorzystuje sie w budownictwie, m.in. do tworzenia podłóg oraz zabezpieczania drewna, a także w elektronice i branży samochodowej. Coraz częściej wykonuje się z tego materiału również meble, biżuterie oraz ozdoby.
Jakie zalety ma stół z żywicą epoksydową?
- Jest odporny na działanie gorących naczyń oraz rozlanej cieczy.
- Cechuje się wysoką odpornością, jest odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
- To oryginalna ozdoba, która urozmaici niejedną aranżację – żywica nie tylko podkreśli piękno drewnianych słojów, ale także dodatkowo je zabezpieczy.
Jak zrobić stół z żywicą epoksydową? Instrukcja krok po kroku
Co będzie potrzebne do wykonania stołu z żywicy epoksydowej?
- drewniane deski lub płaskie drewniane plastry drewna, które stanowić będą blat stołu,
- płyta PCV lub płyta polipropylenowa (o grubości 10 mm),
- wiadro lub pojemnik do wymieszania żywicy,
- mieszadło,
- wiertarko-wkrętarka,
- opalarka,
- żywica epoksydowa,
- utwardzacz,
- lakier,
- pistolet z klejem,
- odzież ochronna: maska, okulary i rękawice,
- papier ścierny (granulacja P80, P120, P240, P320, P400, P600, P1200, P2000),
- pasta i gąbka polerska
- frezarka,
- nogi do stołu,
- barwnik do żywicy.
Instrukcja wykonania stołu z żywicy epoksydowej:
1. Projekt stołu
Na początek zacznij od projektu stołu – jeśli robisz to po raz pierwszy, postaraj się, aby stół był jak najprostszy i miał niewielkie rozmiary. Zastanów się nad układem desek, a także rozważ wykończenie powierzchni stołu, ponieważ od tego zależy wybór żywicy.
2. Blat stołu
Kolejny krok to przygotowanie drewna na blat stołu. Jeżeli jest ono naruszone przez korniki lub widnieją na nim ślady sinizny, to deski należy najpierw umyć, następnie przetrzeć papierem ściernym, i na koniec wypełnić żywicą. Należy wypełnić nią wszystkie pęknięcia, odpryski i szczeliny. Żywica jest bezbarwna, dlatego po wniknięciu w ubytki nie będzie jej widać. Aby nadać meblowi charakterystycznego wyglądu, można dodać do niej barwnik.
3. Przygotowanie żywicy
W trakcie przygotowywania zywicy należy mieć na sobie odzież ochronną. Żywicę mieszamy z utwardzaczem i w zależności od preferencji – z pigmentem, przy pomocy wkrętarki z odpowiednim mieszadłem. Zawsze stosuj się do instrukcji od producenta.
Przygotowaną żywicę wlej pomiędzy deski. Pracę rozpocznij od wypełnienia formy do połowy, a następnie opalarką usuń pojawiające się pęcherzyki powietrza. Przy wykonywaniu tej czynności zachowaj szczególną ostrożność, aby nie przypalić żywicy. Pierwsza warstwa wylanego blatu potrzebuje około 24 godzin, aby się utwardzić. Po tym czasie można wylać pozostałości żywicy z utwardzaczem.
4. Wykończenie stołu
Gdy żywica w pełni się utwardzi, wyciągnij blat z formy i dokładne go oczyść. W tym celu możesz użyć papieru ściernego, początkowo o najniższej granulacji. Gdy cała powierzchnia blatu będzie idealnie gładka, pokryj ją lakierem do żywicy epoksydowej.
Do gotowego blatu można już przymocować nogi. Możesz w tym celu użyć frezarki. Wytnij nią cztery otwory i przymocuj do nich nogi.