Doradca techniczny jest zawodem, w którym wiedza specjalistyczna i techniczna łączone są z umiejętnościami komunikacyjnymi i zdolnościami marketingowymi. Osoby, które sprawnie radzą sobie w tych obszarach, mogą znaleźć perspektywiczne, dobrze płatne zajęcie i wykonywać ciekawą pracę w wielu branżach. Na czym konkretnie polega rola doradcy i gdzie mogą znaleźć zatrudnienie osoby, które chcą pracować na tym stanowisku?

Rola doradcy technicznego – na czym polega jego praca?

Praca doradcy technicznego zależna jest od sektora, w którym jest zatrudniony. Jego obowiązki polegają na świadczeniu wsparcia technicznego klientom w różnych dziedzinach. Przedstawia on ofertę pod kątem swojej specjalizacji. Omawia zakres działania sprzętów i przedmiotów, czy też programów. Pomaga dobrać optymalne rozwiązanie. Jest też opiekunem klienta, tłumaczy mu wszelkie nurtujące kwestie, pomagając zrozumieć techniczne aspekty, które wymagają eksperckiej wiedzy, przekłada je na język dostosowany do odbiorcy. Zajmuje się także rozpatrywaniem reklamacji, czy też pomocą w instalacji, przeprowadzaniem aktualizacji oraz dodawaniem nowych funkcji.

Rola doradcy to pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie pozytywnych relacji z dotychczasowymi partnerami, dbanie o ofertę firmy, rozwijanie rynku odbiorców i skuteczne sposoby sprzedaży produktów i usług, a także budowanie i wzmacnianie profesjonalnego wizerunku firmy. Osoby na tym stanowisku także zajmują się prowadzeniem szkoleń technicznych, jak również koordynują działania na linii klient-serwis.

Jak zostać doradcą technicznym?

Najlepszą drogą do tego, by zostać doradcą technicznym, jest opanowanie eksperckiej wiedzy i umiejętności z konkretnej branży technicznej, jak np. automatyka, elektronika, czy IT. Ważna jest obsługa komputera. Przeglądając ogłoszenia z tego obszaru zawodowego, można dowiedzieć się, że pracodawcy szukają kandydatów, którzy znają perfekcyjnie język angielski zarówno w mowie, jak i piśmie, pożądana jest też mobilność – posiadanie prawa jazdy.

Wśród cech oczekiwanych od osób planujących karierę w zawodzie znajdują się umiejętności interpersonalne, znajomość i umiejętność stosowania technik sprzedażowych, skuteczność, nastawienie na cel, komunikatywność, wzbudzanie zaufania, kultura osobista, profesjonalizm, dokładność, odporność na stres, analityczne myślenie, dobra organizacja pracy, a także odpowiedzialność.

Praca doradcy technicznego polega też na ciągłym aktualizowaniu wiedzy, dlatego specjaliści powinni stale się dokształcać, mogą korzystać ze specjalnych kursów, czytać materiały branżowe i śledzić aktualne trendy.

Gdzie pracują doradcy techniczni?

Doradcy techniczni mogą pracować m.in. w firmach oferujących produkty z sektora IT, branży elektronicznej, motoryzacyjnej i AGD. Można znaleźć oferty dla doradców techniczno-handlowych lub doradców technicznych z działu IT, jak np. doradcy ds. aplikacji i oprogramowania, analizy danych czy bezpieczeństwa informatycznego.

Doradcy techniczni pracują w rozmaitych firmach, w których są ekspertami w dziedzinie oferty przedsiębiorstwa, specjalizują się w przemyśle i nowych technologiach, ale też w np. w branży chemicznej czy budownictwie.

Osoby szukające pracy w tym zawodzie, mogą przejrzeć opinie dotyczące firm zatrudniających doradców technicznych, które dostępne są na stronie – https://www.gowork.pl/opinie/doradcy-techniczni-dla-firm;kat. Jest to pomocne w podjęciu decyzji dotyczącej rekrutacji.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]