Opaska podkreśla walory estetyczne budynku, stanowiąc eleganckie dopełnienie elewacji. Pełni również szereg praktycznych funkcji. Służy jako ścieżka wokół domu, chroni ścianę przed zabrudzeniami, stabilizuje grunt.

Z czego wykonać opaskę wokół domu? Przed takim dylematem staje niemal każdy, kto planuje lub właśnie zakończył budowę i chciałby w elegancki sposób wykończyć posesję. Sprawdź, które rozwiązanie jest lepsze. A może warto zdecydować się na wariant pośredni?

Czym jest opaska wokół domu?

To wąski pas otaczający dolną część budynku, który pełni funkcję dekoracyjną i praktyczną. Najczęściej opaska zbudowana jest z kostki brukowej, kamyków lub płyt betonowych.

Odpowiednio dobrana i wykonana podkreśla walory estetyczne budynku, stanowiąc eleganckie dopełnienie elewacji. Dlatego wybierając kolor opaski, należy zwrócić uwagę na to, aby dobrze komponowała się z zewnętrznym wyglądem budowli.

Opaska pełni również szereg funkcji praktycznych. Służy między innymi jako ścieżka wokół domu, chroni ścianę przed zabrudzeniami, stabilizuje grunt oraz pozwala na odprowadzenie wody deszczowej.

Czy opaska wokół domu jest konieczna?

Choć opaski spotykane są niemal przy każdym nowo wybudowanym budynku, nie są wymagane przez prawo budowlane. Ich brak raczej nie wpływa negatywnie na stabilność fundamentów oraz trwałość konstrukcji.

Jednak ze względu na wcześniej wspomniane walory praktyczne i wizualne warto wykonać pas wokół domu. Z pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo przynosi sporo korzyści.

Opaska wokół domu – jak ją wykonać?

Zrobienie opaski wokół domu nie należy do bardzo skomplikowanych czynności. Jednak podczas prac należy przestrzegać pewnych zasad, ponieważ źle wykonana może na przykład spowodować zawilgocenie ścian budynku. Dlatego jej zbudowanie lepiej zlecić profesjonalnej firmie.

Na co należy zwrócić uwagę? Istotne jest zachowanie spadku. Pas wokół domu powinien być tak zrobiony, aby woda nie podmywała fundamentów. Dlatego spadek powinien wynosić w granicach 1-2 procent.

Ważna jest również szerokość opaski. Nie może być zbyt wąska, szczególnie gdy pełni również rolę chodnika. Jej szerokość najczęściej mieści się w przedziale od 40 do 80 cm.

Pamiętaj również o właściwym przygotowaniu podłoża, które zapewni stabilność i odpowiednią przepuszczalność wody. Jako podkład można zastosować piach, żwir lub pospółkę.

Z jakiego materiału wykonać opaskę przy domu?

Kluczową sprawą dla zachowania estetyki i funkcjonalności opaski jest wybór odpowiedniego materiału do jej budowy. Kiedyś pas wokół domu był wykonywany z betonu. Po latach okazało się, że miało to bardzo przykre konsekwencje, ponieważ pod warstwą betonu gromadziła się wilgoć. Po prostu woda nie była w stanie odparować.

Dlatego wybierając materiał na wykończenie wokół domu, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego trwałość i estetykę, ale również przepuszczalność wody.

Obecnie chodnik wokół domu najczęściej wykonuje się z:

  • kostki brukowej,
  • kamyczków,
  • płyt betonowych lub kostki i kamieni.

Spotykane są również bardziej awangardowe rozwiązania, jak na przykład opaska wokół domu z desek. Jednak w tym przypadku należy liczyć się z mniejszą trwałością, a więc po pewnym czasie będziesz musiał wykonać renowację lub wymianę materiału.

Kostka brukowa

To bardzo częsty wybór inwestorów. Przeważnie kostka wokół domu układana jest przy okazji wykonywania całości prac z utwardzeniem terenu na działce. Opaska tworzona jest wówczas z tego samego materiału, co podjazd i ewentualnie taras.

Należy przy tym pamiętać, że kostka na opaskę może być cieńsza, ponieważ służy tylko do chodzenia i nie poruszają się po niej ciężkie pojazdy. Dlatego ten materiał może mieć grubość od 4 do 6 cm.

Kostka brukowa ma wiele zalet. Do jej walorów bez wątpienia należy różnorodność wzorów. Możesz wybrać kostkę betonową lub granitową w dowolnym kolorze. Bez problemu znajdziesz model, który idealnie będzie pasował do elewacji budynku.

Ponadto kostka brukowa jest bardzo trwała i łatwo się układa. Dzięki temu bez problemu można wykonać odpowiedni spadek. Kostka jednak nie przepuszcza tak dobrze wody, jak kruszywo i jest od niego droższa.

Źródło: centrumbruku.pl

Opaska wokół domu z kamyków

Utwardzenie terenu wokół domu można również wykonać za pomocą kamieni ozdobnych. To proste i bardzo tanie rozwiązanie. Należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża.

Najczęściej kilkunastocentymetrowa warstwa kamyków jest układana na piasku. Jako podkład może też służyć drobny żwir, pospółka lub geowłóknina, która dodatkowo chroni przed chwastami.

Do wykonania opaski z kamienia wokół domu najczęściej stosuje się:

  • otoczaki,
  • biały grys ogrodowy,
  • gruby żwir.

Aby opaska z kamieni spełniała swoje zadania, konieczne jest zamontowanie krawężników, dzięki którym kruszywo nie będzie rozsypywało się na trawnik.

Kamień wokół domu jest szczególnie polecany na słabo przepuszczalnym gruncie. Dzięki temu woda może szybko odparować, nawet po obfitych opadach deszczu.

Wariant mieszany

Zalety kostki i kamyczków można spotęgować, stosując oba te materiały jednocześnie. Taki wariant jest wręcz idealny, dlatego ma coraz więcej zwolenników. Ponadto tego rodzaju nowoczesna opaska wokół domu daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Wiele zależy od inwencji wykonawcy i oczekiwań zamawiającego.

Na przykład kamień można usypać przy ścianie budynku, a obok niego ułożyć ścieżkę z kostki. W ten sposób wilgoć nie będzie gromadziła się przy fundamentach, ponieważ luźno położone kruszywo ułatwi odprowadzenie wody. Natomiast kostka pełniąca funkcję chodnika ułatwi poruszanie się po działce.

Obejście wokół domu można również wykonać z dużych płyt chodnikowych uzupełnianych kamyczkami. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku nowoczesnych budynków o stonowanej stylistyce.

Postaw na wysokiej jakości materiały!

W Centrum Bruku znajdziesz szeroki wybór kostki brukowej, płyt, kamieni ozdobnych oraz innych materiałów do kompleksowej budowy opaski przy domu. Świadczymy również usługi projektowe, a także zapewniamy fachowe doradztwo.

Jeśli chcesz mieć nowoczesną, stylową i funkcjonalną opaskę z kamieni i kostki, koniecznie sprawdź naszą ofertę. W razie potrzeby skontaktujemy Cię również ze sprawdzoną ekipą budowlaną.

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony centrumbruku.pl

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]