Letnie wieczory w gronie znajomych i rodziny spędzone nad ogniskiem to coś, co darzymy szczególnym sentymentem i chętnie wracamy do nich wspomnieniami. Pamiętamy z dzieciństwa niepowtarzalny klimat i ciepło płomieni. Nic dziwnego, że wielu z nas marzy o specjalnie przygotowanym palenisku we własnym ogrodzie. Będzie ono czekać w gotowości za każdym razem, kiedy najdzie nas ochota na pieczone kiełbaski czy śpiewy z gitarą. Umieszczenie paleniska w ogrodzie jest możliwe, nawet jeśli nie należy do największych. Musimy jednak dobrze to przemyśleć i zaplanować. Jak wybrać miejsce na ognisko w ogrodzie, by było bezpieczne i robiło wrażenie?

Ognisko w ogrodzie- odległości.

Pierwszą rzeczą, jaką musimy ustalić wybierając miejsce na ognisko w ogrodzie są odległości. Aby można było bezpiecznie korzystać z paleniska, musi być ono oddalone przynajmniej o 4 metry od najbliższych zabudowań i 3 metry od ogrodzenia. Oczywiście musimy również uwzględnić zabudowania sąsiada. Aby uniknąć międzysąsiedzkich sporów, warto również rozważyć, czy ognisko w wybranym przez nas miejscu nie będzie uciążliwe dla innych pod względem dymienia i wieczornych, głośniejszych spotkań przy nim. 

Ognisko w ogrodzie- praktyczność.

Miejsce na ognisko w ogrodzie powinno być dobrane tak, by łatwo było je obsłużyć. Musimy ustalić, gdzie będziemy trzymać drewno. Jeśli mamy na to specjalny budynek, warto, żeby palenisko nie było za daleko od niego. Jeśli zamierzamy korzystać z drewna kominkowego i przenosić je z domu do ogrodu, również warto zadbać o jak najkrótszą trasę. Dobrze umieścić palenisko tak, by obok niego zostało trochę miejsca na ustawienie stołu i ławeczki. Prędzej czy później pewnie zajdzie taka potrzeba. Do tego droga z domu do ogniska powinna być prosta i bez przeszkód w postaci różnych kamieni, donic czy roślin. Jest to priorytet, jeśli chcemy sprawnie szykować nakrycie stołu i jedzenie na nasze ognisko. 

Zasady rozpalania ogniska. 

Kiedy już wybierzemy odpowiednie miejsce i zaaranżujemy nasze palenisko, pozostaje je rozpalić. Zanim to zrobimy, upewnijmy się, że znamy przepisy i wiemy, co możemy wrzucić do ognia a co nie. Rozpalanie ogniska na własnej posesji jest jak najbardziej legalne. Mimo tego, nie wolno palić liści, suchych gałęzi i roślin. Drewno przeznaczone do spalenia nie może być też zbyt wilgotne. To powszechna praktyka, ponieważ tli się ono wtedy długo i podtrzymuje ogień. Niestety przy spalaniu wilgotnego drewna powstaje dużo dymu, któremu towarzyszy intensywny zapach. Lepiej nie ryzykować zgłoszeniem takiego incydentu przez życzliwego sąsiada.