W ostatnich latach drewno stało się niezwykle cenione w aranżacji wnętrz. Jest głównym elementem wiodących stylów, jeśli chodzi o urządzanie i projektowanie przestrzeni. Czy aby na pewno można uznać to jednak za słuszne stwierdzenie? W końcu drewno zdaje się nigdy nie wychodzić z mody. Tak czy inaczej ostatnie lata to czas powrotu zawodu stolarzy. Wraz z tym nurtem narodziło się również wielu pasjonatów tworzących prawdziwe cuda z tego wdzięcznego materiału w przydomowych warsztatach. Z tego też powodu modnym trendem stało się własnoręczne tworzenie mebli. Aktualnie najbardziej na topie zdaje się być stół drewniany z żywicą. Czy można wykonać taki mebel samodzielnie, czy lepiej zlecić to profesjonalistom? Pokażemy wam poniżej obydwie opcje, a wy oceńcie swoje możliwości. 

Obróbka żywicy.

Stół drewniany z żywicy może wydawać się nie lada wyzwaniem dla kogoś, kto nigdy nie pracował z żywicą. Na pierwszy rzut oka opracowanie tego materiału wygląda na sprawę dla profesjonalnego warsztatu. Nic bardziej mylnego. Odkąd żywica zyskała na popularności, w sklepach znajdziemy ją w bardzo przystępnej, płynnej formie. Dołączony jest do niej przeważnie od razu utwardzacz, więc pracujemy na elastycznym, wdzięcznym materiale. Dopiero po określonym czasie nasza masa zastygnie i wykaże się wszystkimi ważnymi dla nas właściwościami. A jakie są właściwości żywicy? Jest twarda, odporna na ścieranie i wytrzymuje wysokie temperatury. Idealny materiał nie tylko na stół drewniany z żywicą, ale także stoliki kawowe czy kuchenne blaty. 

Wybór i obróbka drewna.

To, jakie drewno wybierzemy na nasz wymarzony mebel zależne jest jedynie od naszych preferencji, dostępności i ceny danego materiału. Nie musimy poszukiwać obrobionych wcześniej desek. W drewnianych meblach panuje zasada, że im mniej doskonały będzie efekt końcowy, tym lepiej. Blat stołu powinien wyglądać naturalnie. Przede wszystkim ma być przecież niepowtarzalny. Gdybyśmy chcieli prostego mebla jak z katalogu sklepu meblowego, to właśnie do niego byśmy się udali. To dobra wiadomość pod jeszcze jednym względem. Do wykonania naszego stołu nie będziemy potrzebowali dużych, profesjonalnych maszyn. Przyda się jednak opalarka, frezy wraz z odpowiednim do nich sprzętem w zależności od naszych potrzeb i pistolet na gorący klej. Wszystkie z tych rzeczy możemy prawdopodobnie pożyczyć od znajomych lub zdecydować się na zakup. Druga opcja polecana jest jednak tym, którzy mają już jakieś doświadczenie z drewnem i wiedzą, że to nie będzie ich ostatni projekt. 

Stół drewniany z żywicą możemy oczywiście zamówić u specjalisty. Koszt będzie bardzo różny w zależności od projektu, tego, gdzie zamówimy nasz mebel i aktualnych cen materiałów. Trzeba pamiętać, że drewno aktualnie jest trudno dostępne, stąd też musimy liczyć się z dość wysoką ceną. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]