Stolik kawowy jest jednym z tych mebli, które większości z nas wydają się w salonie absolutnie niezbędne i trudno się temu dziwić! To właśnie przy nim pijemy popołudniową kawę, czytamy gazetę po pracy czy przyjmujemy gości, którzy wpadli z krótką wizytą. W odróżnieniu od standardowego, kuchennego stołu, cechuje się on znacznie mniejszym rozmiarem i bardziej stylowym, dekoracyjnym wykończeniem.

Kiedy postawić na stolik kawowy?

Warto wiedzieć, że kawowe stoliki nie mają pełnić funkcji stricte użytkowej, a czysto pomocniczą. To nie jest miejsce przy którym zjemy obiad z dwóch czy więcej dań czy przyjmiemy piątkę gości. Główną funkcją tego mebla jest atrakcyjna wizualnie forma, która, jak sama nazwa wskazuje, pozwala się przy nim cieszyć filiżanką kawy. Odpowiednio dobrany rozmiar mebla umożliwi picie przy nim kawy we dwoje, troje, a nawet w czworo, ale nie da opcji wygodnego spożywania przy nim posiłków. Ciastko, kawałeczek tortu – tak, obiad z dwóch dań – zdecydowanie nie!

Różne pomysły na kawowe stoliki:

  • Drewniane w jasnych wariacjach – dwu blatowe lub jedno blatowe. To propozycja idealna do wnętrz aranżowanych na styl skandynawski. Z jednej strony surowa i naturalna, z drugiej pełna ciepłej, przyjemnej dla oka kolorystyki.
  • Drewniane w ciemnym wykończeniu – lepiej wpiszą się w mieszkania w stylu industrialnym i nowoczesnym, szczególnie wtedy, gdy wzbogacone będą o elementy aluminiowe np. ramy. Dobrze wpiszą się też w salony z ciemnymi meblami i jaskrawymi, nasyconymi kolorem ścianami.
  • Stoliki stal + szkło. Super nowoczesne, modne i pasujące do większości wnętrz.
  • Bambusowe, wiklinowe, z rattanu – szalenie naturalne, pięknie podkreślą wnętrza rustykalne, z nutą klimatów wiejskich, w których ucieka się od przesadnej nowoczesności na rzecz ciepła i klimatu bliżej natury.
  • Designersko poprzemysłowe – z czarną, stalową ramą i drewnianym blatem wyglądającym jak postarzany, nierzadko nieoheblowany. Takie stoliki w ostatnich latach biją rekordy popularności.
  • Modele vintage – np. w formie niezabudowanej pufy z ramą z malowanej proszkowo stali i blatem, pod którym zatknięta jest żarówka pełniąca tu rolę dodatkowego oświetlenia.

Niezmiennie trendy są też kawowe stoliki przypominające zminiaturyzowane biurka: z szufladką na przechowywanie drobnych rzeczy, zabudowanymi ściankami, miejsce na gazety ukrywane nie na blacie, a pod nim itd.

Przed wyborem jednego z modeli zawsze warto wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd, ale też to, czy będzie on pasował do aktualnej aranżacji wnętrza.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]