Wybierając stół do kuchni, jadalni czy do salonu, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakiego surowca został wykonany. To właśnie od materiału zależy wytrzymałość mebla, a także nasz komfort w jego codziennym użytkowaniu. Współcześnie ze względu na wysoką jakość wykonania niesłabnącą popularnością cieszą się meble drewniane. W artykule przedstawiamy Wam więc proste zasady dotyczące pielęgnacji oraz renowacji drewna olejowanego.
Stół drewniany – jakie są jego zalety?
Stół drewniany charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, a także wytrzymałością. Przy odpowiedniej pielęgnacji i cyklicznej konserwacji mamy pewność, że mebel posłuży nam przez wiele lat. Co ważne, w przypadku blatów wykonanych z naturalnego drewna istnieje możliwość samodzielnej renowacji. Codzienne użytkowanie stołu niesie ze sobą ryzyko zarysowania jego powierzchni, a także powstawania innych uszkodzeń. W odróżnieniu na przykład od laminatu drewno nadaje się do renowacji i konserwacji za pomocą papieru ściernego, lakieru bądź oleju meblarskiego. O tym, jak dbać o drewnianą powierzchnię pokrytą olejem wspomnimy w dalszej części artykułu.
Drewniany blat lakierowany lub olejowany jest dość odporny na wilgoć oraz na uszkodzenia mechaniczne. Może jednak ulegać przebarwieniom, które powstają na skutek działania promieniowania słonecznego.
Drewno polecane jest dla alergików ze względu na właściwości antystatyczne. Oznacza to, że ten materiał nie przyciąga kurzu.
Kolejną zaletą drewnianego stołu jest jego uniwersalny charakter. Meble drewniane wyróżniają się eleganckim oraz naturalnym wyglądem, dzięki czemu doskonale odnajdują się w przestrzeniach zaaranżowanych w każdym stylu wykończeniowym. Drewniany blat jest również oryginalny – nie znajdziemy drugiego identycznego kawałka drewna, dlatego też możemy mieć pewność, że nasz stół będzie jedyny w swoim rodzaju dzięki naturalnym przebarwieniom oraz rysunkom słojów.
Stół z drewnianym blatem olejowanym – jak o niego dbać?
Meble z drewna olejowanego przede wszystkim nawiązują do naturalnego wyglądu oraz faktury surowego drewna, czyli niepokrytego żadną substancją zabezpieczającą. Olej meblarski głęboko wnika w surowiec, ale „nie zamyka” jego porów, zabezpiecza powierzchnię drewnianą przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Olej również delikatnie ociepla barwę drewna oraz wydobywa usłojenie.
Aby jak najdłużej cieszyć się nieskazitelnym wyglądem drewnianego stołu z blatem olejowanym, warto zadbać o pielęgnację i konserwację. Przyjmuje się, że meble należy ponownie olejować przynajmniej raz w roku. Dlaczego? Drewno reaguje na warunki panujące w naszym domu, dlatego też może na przykład pękać czy kurczyć się pod wpływem panującej wilgoci, a także – tak jak wspomnieliśmy wyżej – ulegać płowieniu na skutek działania promieniowania słonecznego.
Jak przeprowadzić ponowne olejowanie drewna?
Przed ponownym olejowaniem należy przeprowadzić czyszczenie z pomocą specjalistycznego środka, aby usunąć brudne warstwy oleju meblarskiego. Jest to krok obowiązkowy, ponieważ nową warstwę oleju zawsze nakładamy na surową powierzchnię drewna. Środek do czyszczenia aplikujemy na ściereczkę (najlepiej miękką z mikrofibry) oraz dokładnie przecieramy stół. Drugą ściereczką ściągamy olej i brud. Następnie sięgamy po papier ścierny o ziarnistości P240-P360, aby uzyskać gładką fakturę drewna, a także pozbyć się z jego powierzchni rys i innych uszkodzeń. Kolejnym krokiem jest aplikacja oleju meblarskiego. Zwróćmy uwagę na to, aby nakładać go wzdłuż usłojenia, równomiernie oraz cienkimi warstwami za pomocą pędzla lub miękkiej ściereczki. Po aplikacji odczekujemy około 60 minut, aby preparat wniknął w strukturę drewna. Na końcu sięgamy po papierowy ręcznik i delikatnie odsączamy nadmiar oleju.
Blat drewniany olejowany – jak go czyścić?
Stołu z blatem drewnianym olejowanym nie powinniśmy czyścić za pomocą chemicznych detergentów – nawet tych, na których etykietach widnieje informacja o tym, że przeznaczone są do pielęgnacji drewna. Wynika to z tego, że w chemicznych środkach zawarte są substancje (np. alkohol), które sprawiają, że na powierzchni olejowanej powstają nieestetyczne plamy. Do sprzątania wystarczy nam zwykła, sucha ścierka z mikrofibry. W przypadku większych zabrudzeń ścierka może być lekko wilgotna.
Stół z blatem drewnianym olejowanym – użytkowanie
Warto również wspomnieć o tym, w jaki sposób nasze użytkowanie mebla wpływa na jego wytrzymałość, wygląd i kondycję. Ogólna zasada mówi o tym, że wilgotność powietrza w mieszkaniu, którym znajdują się meble drewniane, powinna wynosić około 60%. Natomiast optymalna temperatura pomieszczeń wynosi od 15 do 30 stopni Celsjusza.
Drewno olejowane szczególnie wrażliwe jest na ciepło. Unikajmy więc stawiania bezpośrednio na blacie gorących talerzy, kubków czy innych naczyń. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne podkładki, które współcześnie wykonywane są z różnych materiałów i mogą dodatkowo uchodzić za stylowe dodatki.
Ze względu na wrażliwość drewna olejowanego na ciepło stołu nie powinniśmy stawiać w pobliżu kaloryfera czy kominka. Przyjmuje się, że optymalna odległość mebla od źródła ciepła wynosi ponad jeden metr. Nie ustawiajmy stołu również w pobliżu okna – wówczas drewno narażone jest na ekspozycję słoneczną. Jeżeli w naszym mieszkaniu funkcjonuje ogrzewanie podłogowe, to meble stołu warto od spodu podkleić specjalnym podkładem filcowym.
Korzystając z drewnianego stołu, zadbajmy o to, aby nie rozlewać na jego powierzchni płynów – zwłaszcza alkoholu, który może wniknąć w drewno i stworzyć nieestetyczne odbarwienia. Jeżeli ciecz zostanie wylana na drewno, to natychmiast usuńmy ją za pomocą ręcznika papierowego lub miękkiej ściereczki.
Blat olejowany a lakierowany – jakie są różnice?
Na końcu warto również wspomnieć o tym, czym drewno lakierowane różni się od drewna olejowanego.
Lakier meblarski poprawia wytrzymałość surowca, jednak w odróżnieniu od oleju meblarskiego nie wnika on w głąb drewna oraz zamyka pory surowca. Co więcej, lakier może nadać drewnianej powierzchni połysku, a także ją wygładzić.
W przypadku rys i innych uszkodzeń powierzchni lakierowanej również możemy przeprowadzić samodzielną renowację. Musimy jednak potraktować papierem ściernym całą powierzchnię mebla, a następnie nałożyć lakier meblarski. W przypadku uszkodzeń drewna olejowanego wystarczy wyczyścić, zetrzeć papierem ściernym oraz nałożyć olej meblarski wyłącznie na uszkodzony fragment mebla.